Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego

30-09-2020

„Human Week – Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego” jest odpowiedzią na coraz szybciej rosnącą skalę zjawiska problemów psychicznych wśród Polaków. To temat niezwykle istotny dla każdego z nas, bo każdego z nas czy z naszych bliskich może dotknąć kryzys psychiczny.

Wydarzenie już po raz drugi organizuje krakowski Szpital Uniwersytecki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Urzędem Miasta Krakowa. Tegoroczna edycja „Human Week” odbędzie się w dniach 5-9 października, pod hasłem „Od narodzin do dorosłości w dobie pandemii”. Ostatnie miesiące, w którym przyszło nam zmierzyć się z koronawirusem, bardzo wiele zmieniły bowiem w naszym życiu.

W ramach „Human Week” zaplanowano cykl seminariów internetowych z obszaru zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, opieki środowiskowej, tolerancji czy sztuki, która jest sposobem wyrażania siebie i źródłem wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym. Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na realną pomoc i walczyć ze stygmatyzacją osób dotkniętych problemami psychicznymi.

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie objął „Human Week – II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego” patronatem. Serdecznie zapraszamy do udziału w zaplanowanych wydarzeniach. Wszystkie będą dostępne online.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia oraz stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Program II Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego:

 • Reforma psychiatrii – co nam się udało i co nam się jeszcze uda
  5 października 2020 poniedziałek godz. 16:00
  Od 3 lat toczy się w Polsce reforma psychiatrii dorosłych a od roku reforma psychiatrii dzieci i młodzieży. Jak zmienia się opieka nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi w Polsce? Jaki jest jej sens i cel reformy? Dlaczego nie powinna ona być obojętna dla mieszkańców Krakowa?Zapraszają: dr Marek Balicki, prof. dr hab. n. med.Andrzej Cechnicki, dr n. med. Agata Dimter, dr hab. n. med.Maciej Pilecki i gość specjalny Katarzyna Szczerbowska -Kisielińska.
 • W domu, w pracy a nie w szpitalu – o psychiatrii środowiskowej i nie tylko…”
  5 października 2020 poniedziałek godz. 18:00
  Kryzys psychiczny niekoniecznie musi skończyć się hospitalizacją psychiatryczną. Opieka w domu, przy współpracy rodziny może temu zapobiec. Przy długim, chronicznym przebiegu choroby zespół leczenia środowiskowego, który prowadzi leczenie w domu pacjenta jest najważniejszym źródłem oparcia dla całej rodziny. Jest wiele czynników, które prowadzą pacjentów do zdrowienia ale najważniejsze jest podjęcie i utrzymanie pracy zawodowej. Zapraszają: dr Marta Cichońska, mgr Joanna Nolbrzak-Drozd, mgr Agnieszka Lewonowska-Banach, mgr Dorota Kurbiel, mgr Monika Syc, mgr Anna Liberadzka.
 • Czy student w pandemii to student w kryzysie?
  6 października 2020 wtorek godz. 12:00
  Czy student w pandemii to student w kryzysie? – doświadczania z pracy zdalnej ze studentami przeżywających  trudności natury psychicznej nasilającymi się w okresie pandemii. Wystąpienie poruszy temat specyfiki sytuacji epidemicznej i jej wpływu na kondycje psychiczną  młodych dorosłych na podstawie pracy W Studenckim Ośrodku Wsparcia i Adaptacji SOWA UJ. Zapraszają: Jagna Kazienko oraz Magdalena Pająk.
 • Czy dorosły może dojrzewać?
  6 października 2020 wtorek godz. 16:00
  Słowo dojrzewanie kojarzy nam się z uzyskaniem stanu,  który jest ostateczny. Czy to prawda? Zwykle gdy mówimy o dojrzewaniu to myślimy o okresie od narodzin do pełnoletności. Czy jednak osoba dorosła ma szansę dalej się zmieniać? Na te pytania odpowiada prof. Bogdan de Barbaro.
 • Czy krzywdzenie krzywdzi? O konsekwencjach doświadczenia przemocy w dzieciństwie
  6 października 2020 wtorek godz. 18:00
  Czy trzeba udowadniać, że krzywdzenie krzywdzi? Rzecz wydaje się oczywista. Nie jest jednak taką i to z wielu powodów. My, ludzie raczej jesteśmy optymistami – robimy plany na przyszłość i wierzymy, że nam się spełnią i raczej jesteśmy przekonani, że uraz wzmacnia charakter („cierpienie uszlachetnia”, „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”), niż prowadzi do uszkodzeń. Równolegle, troska o dzieciństwo, jako okres, w którym może wydarzyć się nieodwracalne nieszczęście, zakorzeniła się w kulturze. W efekcie łatwo oscylujemy między mitem dziecięcej kruchości, a mitem dziecka niezniszczalnego, odpornego na każdą ranę, jak „chłopiec w czepku urodzony” z baśni Braci Grimm, który wychodzi cało ze spotkania za złym królem, sieroctwem i samotnością, zbójcami w lesie i śmiercią. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Wykład spróbuje przybliżyć skomplikowaną naturę dziecięcej kruchości i dziecięcej siły oraz wpływu przemocy na rozwój dziecka. Zaprasza dr n. med. Krzysztof Szwajca.
 • Quo vadis psychiatrio?
  7 października 2020 środa godz. 16:00
  Rozmowa o reformie psychiatrii, wyzwaniach stawianych w okresie pandemii oraz o tym, że choroby psychiczne stają się coraz mniej wstydliwe. Zapraszają prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec oraz prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek.
 • Czas mroku – czas mocy. Rozmowa prof. Dominiki dudek z pauliną młynarską
  7 października 2020 środa godz. 18:00
  Prof. Dominika Dudek rozmawia z Pauliną Młynarską o kryzysach psychicznych i sposobach ich przezwyciężania.
 • Mecz piłki nożnej „Dokopać psychiatrom” ii edycja
  8 października 2020 czwartek godz. 12:00
  Zapraszamy na transmisję meczu piłki nożnej „Dokopać psychiatrom”. Jedną z drużyn biorących udział będą, naturalnie lekarze psychiatrzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Organizatora wydarzenia, zaś drużyną przeciwną będą przedstawiciele Organizatora i Współorganizatorów Human Week- Uniwersytet Jagielloński oraz Urząd Miasta Krakowa. Będzie to idealna okazja, aby zobaczyć na boisku mieszankę wybuchową!
 • Pierwsze chwile – pierwsze szanse
  8 października 2020 czwartek godz. 16:00
  O początkach życia psychicznego, ciąży i porodzie. O depresji  poporodowej i depresji wczesnodziecięcej. „Na całym świecie ostatnie odkrycia naukowe dotyczące rozwoju i funkcjonowania mózgu potwierdzają coś, co wiemy intuicyjnie od dawna; że warunkiem optymalnego rozwoju mózgu człowieka, zarówno pod względem możliwości intelektualnych, jak i uczuciowych jest dobra, kochająca relacja między rodzicami a dzieckiem, czyli czułość i empatia, zainteresowanie i radość w oczach matki, kiedy patrzy na swoje dziecko” – wskazuje Maja Zagajewska, Zielony Domek w Krakowie – wsparcie dla rodziców z dziećmi.
 • Przez sztukę do zdrowia
  8 października 2020 czwartek godz. 18:00
  To opowieść o poezji, teatrze i malarstwie, które w  grupie poetyckiej, w teatrze „Psyche” i w „Galerii Miodowa” od ponad trzydziestu lat są dla krakowskich pacjentów i artystów przestrzenią wspólnoty i kreatywnego wyrazu. To opowieść o odkrywaniu zdrowych zasobów w osobie chorującej ale też o uwrażliwianiu odbiorców na cierpienia drugiego. Zapraszają: prof. Anna Pituch- Noworolska , Leszek Długosz, Krzysztof Rogoż, Małgorzata Bundzewicz oraz Zespół  Teatru „Psyche”.
 • Siedem filarów zdrowia psychicznego – perspektywa psychologiczna
  9 października 2020 piątek godz. 16:00
  Z psychologicznego punktu widzenia zdrowie psychiczne jest czymś więcej niż brakiem dotkliwego cierpienia emocjonalnego,  ponieważ wiąże się ze zgodą na dojrzewanie i pokonywanie zadań rozwojowych oraz stawianiem czoła wyzwaniom egzystencjalnym – a więc stawaniem się w pełni osobą. Owa spójność jest jednak ideałem a nie przeznaczeniem. W referacie zostaną przedstawione filary tego procesu i przeszkody na drodze jego realizacji w kontekście badań psychologicznych i psychoterapii. Zaprasza ks. dr Jacek Prusak.
 • Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży
  9 października 2020 piątek godz. 18:00
  W trakcie wykładu omówione zostaną różnorodne kierunki rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem kształtowania się tożsamości płciowej i seksualnej oraz normatywnych i nienormatywnych zachowań seksualnych. Zaprasza mgr Marta Dora.
Wszystkie aktualności