Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
To ważna informacja dla wszystkich, którzy podróżują po Europie. Teraz nie będą oni musieli jak co roku, przed każdym wakacyjnym czy zimowym wyjazdem starać się o wyrobienie nowego dokumentu. Od jutra karta EKUZ będzie ważna przez 18 miesięcy. Dot. to w szczególności osób zatrudnionych, pobierających rentę, zasiłek , świadczenie przedemerytalne, członków rodziny powyżej 18 roku życia zgłoszonych do ubezpieczenia, czy studentów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię.
To nie koniec zmian: w przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia ważność karty zostaje wydłużona do 5 lat.
Co istotne: okres ważności, na jaki wydana ma być EKUZ, nie może być dłuższy niż okres przysługującego danej osobie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Warto przypomnieć, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania, w sytuacjach nagłych, z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego krajów. Wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ, wysłać e-mailem, pocztą lub za pośrednictwem ePUAP. Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie i dla każdego członka rodziny.
Od początku tego roku OW NFZ wydały 3 127 660 kart EKUZ. W całym ubiegłym roku było to 3 389 294 kart EKUZ.
źródło - Biuro Komunikacji Społeczej
Wszystkie aktualności