Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Przypominamy wszystkim osobom, które wybierają się na wakacje do krajów EU/EFTA o odebraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto pomyśleć o niej z wyprzedzeniem i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. W najbardziej gorącym okresie wakacyjnym po karty zgłasza się dziennie kilkaset osób. W przypadku większości ubezpieczonych EKUZ jest wydawana na 6 miesięcy. Odebrana przed wakacjami nie straci ważności. Liczba wydawanych dziennie kart w okresie wakacyjnym pokazuje, że nie warto czekać na ostatnią chwilę i odebrać kartę wcześniej. Złożenie wniosku z wyprzedzeniem daje również możliwość wysłania karty na adres, który jest wskazany we wniosku.
Przypominamy, że punkt obsługi ubezpieczonych, gdzie można złożyć wniosek i odebrać EKUZ w każdy poniedziałek jest czynny od 8.00 do 17.00.
uzyskać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP)
potwierdzić zlecenie na środki pomocnicze i ortopedyczne
złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
wyjaśnić kwestie związane z ubezpieczeniem dobrowolnym
Okres ważności karty liczy się od dnia złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wypełniony wniosek można złożyć w Oddziale w nastepujący sposob:
Delegatury Oddziału
z dopiskiem "Wniosek o wydanie EKUZ”
W przypadku, gdy wniosek został przesłany za pośrednictwem poczty elektronicznej, a brak jest podpisu na wniosku, wnioskodawca ma możliwość wyłącznie odbioru osobistego EKUZ.
Przygotowane karty można odbierać osobiście w Oddziale i każdej delegaturze w godzinach pracy. Można je odebrać także w imieniu innych osób. Potrzebne jest do tego odpowiednie upoważnienie.
Istnieje też możliwość zaznaczenia na wniosku wysłania karty na wskazany adres. W takiej sytuacji wniosek należy przesłać odpowiednio wcześniej, aby wysłana pocztą karta dotarła do odbiorcy na czas.