Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Małopolski Oddział NFZ w Krakowie oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zapraszają 25 maja w godz. 10.00-14.00 na Dzień Otwarty.
Dzień Otwarty będzie miał charakter rodzinnego pikniku organizowanego na terenach zielonych należących do WSSE w Krakowie przy ul. Prądnickiej 76.
Zapraszamy do stoiska Małopolskiego Oddziału NFZ
Przy naszym stoisku każdy chętny będzie mógł uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ, założyć profil zaufany oraz uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta – IKP
Zainteresowani uzyskają także informacje nt. praw pacjenta, zasad udzielania świadczeń, leczenia uzdrowiskowego, refundacji wyrobów medycznych.
Pacjenci dowiedzą się jak korzystać z portalu Terminy Leczenia, serwisu #NieCukrz – Diety
Wszyscy zainteresowani, będą mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne, zbadać poziom cukru we krwi, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Dzieci będą mogły skorzystać przeglądu stomatologicznego w dentobusie i badań wad postawy.
W trakcie Dani Otwartego zachecamy również do wykonania bezpłatnych badań zamion dermatoskopem.
Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. W sobotę, 25 maja, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia namawiają do kontroli znamion skórnych. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym.
– Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka – potwierdza prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal aż znaczna cześć z nas nie bada u lekarza podejrzanych znamion.
– Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno, zwłaszcza czerniaki są przyczyną znacznej śmiertelności – zaznacza prof. Walecka. Z powodu czerniaka umiera w Polsce 1 na 3 chorych, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
– Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia – podkreśla.
Przeczytaj, jak się chronić przed czerniakiem
Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – czerniak
Wszystkie aktualności