Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

23 października - Środa z Profilaktyką - czas zadbać o zdrowe kości!

22-10-2019

Osteoporoza to choroba, która niszczy kości i powoduje ich kruchość. Kość zniszczona osteoporozą może się niespodziewanie złamać, nawet bez istotnej przyczyny.

Według danych NFZ w Polsce osteoporozę ma ok. pół miliona osób. To oficjalne dane, jednak przewiduje się, że liczba chorych może być czterokrotnie wyższa (ok. 2,1 mln osób). Koszty leczenia najpoważniejszych skutków osteoporozy, czyli tzw. złamań osteoporotycznych, wyniosły w 2018 roku niemal 500 mln zł. Farmakologiczne leczenie choroby, a nie jej powikłań, to wydatek na poziomie 55 mln zł.

– Zestawiając te dane wyraźnie widać, jak dużą rolę odgrywa profilaktyka osteoporozy. Oszacowanie ryzyka i zastosowanie skutecznej metody leczenia są kluczowe dla powstrzymania jej skutków. Właśnie dlatego w najbliższą Środę z profilaktyką” będziemy uświadamiać pacjentów, że przed osteoporozą można się ustrzec – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Masz skończone 50 lat?

Możesz już mieć osteoporozę, tylko o tym nie wiesz. Nawet jeśli jesteś mężczyzną.

Osteoporoza nie daje żadnych odczuwalnych objawów, rozwija się skrycie, niszcząc masę kostną.

Konsekwencje złamań z powodu osteoporozy to niepełnosprawność, brak samodzielności, a czasami nawet śmierć.

Sprawdź stan swoich kości!

Osteoporozę można wykryć za pomocą tzw. badania densytometrycznego czyli badania gęstości kości. Badanie nie jest bolesne ani szkodliwe. Można je wykonać w poradniach osteoporozy ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.

Pamiętaj, że osteoporozy NIE MOŻNA WYLECZYĆ tylko suplementami diety kupowanymi bez recepty. Przepisane przez lekarza leki trzeba zażywać regularnie, zgodnie z zaleceniami, inaczej nie będą skuteczne.

Jeżeli:

  • już miałaś/miałeś złamanie kości bez istotnego urazu (np. tylko upadłaś/eś)
  • Twoja matka lub ojciec przebyli złamanie biodra
  • leczysz się przewlekle glikokortykosteroidami
  • masz reumatoidalne zapalenie stawów
  • pijesz alkohol w ilościach przewyższających 3 jednostki na dobę (czyli np. jedno duże i jedno małe piwo lub dwa kieliszki wina czy 95 ml wódki)
  • palisz papierosy

to Twoje ryzyko złamania kości z powodu osteoporozy jest wyższe!

W środę w godz. 9.00 -14.00 w tarnowskim Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 1 będzie można wykonać tzw. badania densytometryczne, czyli bezbolesne badania gęstości kości. Będzie można też otrzymać informacje na temat osteoporozy, szybko uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzić Profil Zaufany, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, portalu diety.nfz.gov.pl.  

Jak można zapobiec osteoporozie?

Profilaktykę warto zacząć od diety. W niej kluczowe znaczenie ma wapń, budulec kości. Obecnie spożywamy dziennie średnio ok. 400-600 mg wapnia. Zalecana dawka jest dwukrotnie wyższa: 1000-1200 mg. W ograniczeniu ryzyka zachorowania sprzyjają również: regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów i suplementacja witaminy D.

23 października przy stanowisku profilaktyki i informacji o zdrowiu w sali obsługi pacjenta w Krakowie przy ul. Batorego 24 od godz. 11.00 do 13.00 będzie można porozmawiać profilaktyki osteoporozy.

Wszystkie aktualności