Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Cytologia to jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, bezbolesne, a przede wszystkim skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.
W ubiegłym roku w Małopolsce zgłosiło się na badania 39 231 (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. kobiet. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.
Wspólnie z krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. S. Żeromskiego i Centrum Medycznym Kol-Med zachęcamy kobiety do włączenia się w Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy – najlepiej wykonując w tym czasie cytologię.
W ramach Środy z Profilaktyką 22 stycznia w godz. 9.00 – 12.00 w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego będzie można wykonać bezpłatnie cytologię w ramach programu profilaktycznego (w badania w ramach programu mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 lat nie wykonywały cytologii, pozostałe kobiety mogą skorzystać z badań w ramach wizyty lekarskiej).
Oprócz badań przy stoisku MOW NFZ będzie można odebrać EKUZ, potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta (każdy będzie mógł skorzystać pomocy w pierwszym logowaniu się do IKP).
Do Centrum Medycznego Kol-Med na cytologię i konsultacje z położną zapraszamy w godz. 10.00 – 14.00. Pracownicy MOW NFZ będą również potwierdzać Profil Zaufany i pomagać logować się do IKP.
Jak przygotować się do badania cytologicznego
Lekarz czy położna – kobieta ma wybór
Kobieta, która zgłasza się na cytologię w ramach programu może wybrać, czy będzie ją robił lekarz/lekarka, czy położna. Dla niektórych kobiet ma znaczenia, czy nie trafią na badania do mężczyzny. W takiej sytuacji mogą liczyć na badanie u położnej. W Małopolsce w roku 2019 cytologię w programie profilaktycznym wykonywało 112 położnych w ramach (w tym 17 położnych POZ). Położne wykonały 8942 cytologii, co stanowi 23% wszystkich wykonanych w 2019 r. badań cytologicznych.
Poza programem profilaktycznymi z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet.
Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.
Wszystkie aktualności