Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

22 stycznia - Środa z profilaktyką - Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

20-01-2020

Cytologia to jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, bezbolesne, a przede wszystkim skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.

W ubiegłym roku w Małopolsce zgłosiło się na badania 39 231 (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. kobiet. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.

Wspólnie z krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. S. Żeromskiego i Centrum Medycznym Kol-Med zachęcamy kobiety do włączenia się w Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy – najlepiej wykonując w tym czasie cytologię.

W ramach Środy z Profilaktyką 22 stycznia w godz. 9.00 – 12.00 w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego będzie można wykonać bezpłatnie cytologię w ramach programu profilaktycznego (w badania w ramach programu mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 lat nie wykonywały cytologii, pozostałe kobiety mogą skorzystać z badań w ramach wizyty lekarskiej).

Oprócz badań przy stoisku MOW NFZ będzie można odebrać EKUZ, potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta (każdy będzie mógł skorzystać pomocy w pierwszym logowaniu się do IKP).

Do Centrum Medycznego Kol-Med na cytologię i konsultacje z położną zapraszamy w godz. 10.00 – 14.00. Pracownicy MOW NFZ będą również potwierdzać Profil Zaufany i pomagać logować się do IKP.

Jak przygotować się do badania cytologicznego

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Lekarz czy położna – kobieta ma wybór

Kobieta, która zgłasza się na cytologię w ramach programu może wybrać, czy będzie ją robił lekarz/lekarka, czy położna. Dla niektórych kobiet ma znaczenia, czy nie trafią na badania do mężczyzny. W takiej sytuacji mogą liczyć na badanie u położnej. W Małopolsce w roku 2019 cytologię w programie profilaktycznym wykonywało 112 położnych w ramach (w tym 17 położnych POZ). Położne wykonały 8942 cytologii, co stanowi 23% wszystkich wykonanych w 2019 r. badań cytologicznych.

Poza programem profilaktycznymi z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet.  

Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Wszystkie aktualności