Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w naszym kraju. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. zachorowało na niego ponad 16 tys. Polaków. Choroba najczęściej rozwija się ze zmian łagodnych – tzw. polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Profilaktyczna kolonoskopia daje szansę na wykrycie niepokojących zmian, kiedy nie dają one jeszcze niepokojących objawów i – o ile to możliwe – ich usunięcie.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program badań przesiewowych raka jelita grubego. W ramach niego profilaktycznie zbadać mogą się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat, które w ostatnich 10 latach nie wykonywały kolonoskopii, oraz młodsze – w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania. Wystarczy zgłosić się do dowolnej placówki realizującej program. W całym województwie jest ich 25.
Analiza Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie pokazuje, że w pierwszym półroczu tego roku z takiej możliwości skorzystało 3198 osób. Dzięki badaniu blisko 2,4 tys. z nich zyskało pewność, że są zdrowe, a w ich jelicie nie dzieje się nic niepokojącego. U pozostałych 800 medycy wykryli różnego rodzaju zmiany, które zostały skierowane do oceny histopatologicznej, w 17 przypadkach potwierdzono raka.
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie wnętrza jelita grubego. Wykonuje się ją za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego.
Wprowadzenie aparatu i przebieg badania dla większości osób jest bezbolesny, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku. W ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego diagnostyka u każdego pacjenta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, lekarz może również zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego.
Program badań przesiewowych raka jelita grubego realizuje 25 różnych placówek w całym województwie:
Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ