Dla mediów

Informacje prasowe

Zaszczep się i odbierz EKUZ na Pustyni Błędowskiej

10-06-2021

W najbliższy weekend zwiedzanie urokliwych zakątków Małopolski będzie również okazją do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Mobilne punkty szczepień w sobotę i niedzielę staną w Szczawnicy, Krynicy-Zdroju, Zakopanem oraz na Pustyni Błędowskiej. W tym ostatnim miejscu pojawią się również pracownicy Małopolskiego NFZ, którzy będą wydawać Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz potwierdzać profil zaufany.

W mobilnych punktach szczepień w Szczawnicy, Krynicy-Zdroju, Zakopanem oraz na Pustyni Błędowskiej mogą zaszczepić się wszystkie pełnoletnie osoby, które posiadają aktywne e-skierowanie i do tej pory nie przyjęły jeszcze żadnego preparatu chroniącego przed COVID-19. Do szczepień zostaną wykorzystane preparaty firmy Johnson&Johnson, a za wykonywanie „ukłuć” będą odpowiadać zespoły medyków ze szpitali w Olkuszu, Nowym Targu, Zakopanem i Krynicy-Zdroju. Szczepienia w mobilnych punktach będą wykonywane w sobotę w godz. 10-18 oraz w niedzielę w godz. 10-18 lub do wyczerpania zapasu szczepionek.

 

Weekendowej akcji szczepień na Pustyni Błędowskiej będzie towarzyszył piknik rodzinny, w którym udział weźmie również Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. W namiocie małopolskiego NFZ Małopolanie i turyści będą mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) można liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Karta EKUZ przysługuje każdemu, kto ma prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych i jest wydawana bez opłat.

Na stanowisku małopolskiego NFZ każdy zainteresowany potwierdzi również profil zaufany. Jest on przydatny m.in. do aktywacji Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Z IKP, gdzie są gromadzone wszystkie najważniejsze informacje dotyczące naszego zdrowia, korzysta już ponad 8,7 mln Polaków. To właśnie na Internetowym Koncie Pacjenta znaleźć można Unijny Certyfikat COVID potwierdzający zaszczepienie, przechorowanie lub negatywny wynik wykonanego testu w kierunku koronawirusa. Taki dokument znacznie ułatwi wakacyjne podróże po Europie.

Żeby potwierdzić profil zaufany przy okazji wizyty na Pustyni Błędowskiej, należy wcześniej zarejestrować wniosek o jego wydanie. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej pz.gov.pl. Na miejscu pracownicy Małopolskiego NFZ poproszą o okazanie dowodu tożsamości, żeby sprawdzić poprawność podanych we wniosku danych. Po jego potwierdzeniu, profil zaufany jest ważny przez 3 lata.

Stanowisko Małopolskiego NFZ na Pustyni Błędowskiej będzie czynne w sobotę i niedzielę w godz. 10-14. Pamiętajmy o reżimie sanitarnym: dystansie, maseczce i dezynfekcji rąk.

Wszystkie aktualności