Dla mediów

Informacje prasowe

Zadbaj o zdrowie. Odwiedź kiosk profilaktyczny w małopolskim NFZ

22-11-2021

W sali obsługi klientów małopolskiego NFZ przy ul. Wadowickiej 8W stanął specjalny kiosk profilaktyczny. W samoobsługowym punkcie każdy dorosły Małopolanin może wykonać w reżimie sanitarnym najważniejsze pomiary medyczne, określające ryzyko chorób cywilizacyjnych oraz porozmawiać z doradcą o programach profilaktycznych i zdrowych nawykach.

Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.

Uruchomienie stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia z kioskami profilaktycznymi to kolejna akcja prozdrowotna Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Takie punkty zostały stworzone we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ. W Małopolsce ma on swoje miejsce w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie.

Przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia pracuje profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary medyczne w samoobsługowym kiosku profilaktycznym. Profesjonalny kiosk zapewnia prywatność i bezpieczeństwo wszystkim osobom, które zdecydują się z niego skorzystać. Dotyczy to również obowiązujących zasad związanych z panującą epidemią. Kiosk po każdej wizycie jest dezynfekowany. Umożliwia on zmierzenie wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Przedstawi on zakres norm dla każdego mierzonego elementu. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych, podpowiedzą, jak skorzystać z „Profilaktyki 40 Plus”, zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 czy ułożyć zdrowy jadłospis z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl. Konsultant pomoże również założyć profil zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta – narzędzie gromadzące wszystkie najważniejsze informacje o naszym zdrowiu m.in. e-recepty, e-skierowania czy unijne certyfikaty COVID.

- Kładziemy duży nacisk na edukację zdrowotną i promocję profilaktyki. To jeden z naszych priorytetów. Zależy nam, żeby wizyta w naszej sali obsługi klientów była dla mieszkańców regionu nie tylko szansą, by szybko i sprawnie załatwić formalności związane z ubezpieczeniem czy pobytem w sanatorium, ale również okazją do zadbania o swoje zdrowie. Stanowisko ds. profilaktyki powstało w naszym oddziale już w 2019 r., teraz dodatkowo zostało wzbogacone o intuicyjny kiosk profilaktyczny. Warto z niego skorzystać i sprawdzić, w jakiej formie jest nasz organizm – zachęca Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się za pośrednictwem strony internetowej małopolskiego NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

Punkt jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.

Z kiosku mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Technologicznym partnerem projektu i dostawcą kiosków jest Comarch Healthcare.

Wszystkie aktualności