Dla mediów

Informacje prasowe

Zabierz mamę na badanie

24-05-2023
  • Dzień Matki to świetny moment, by zachęcić bliskie kobiety do troski o swoje zdrowie i profilaktycznych badań.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje m.in. program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz nowotworów piersi.
  • Panie, które świętowały już 40. urodziny, mogą same wystawić sobie skierowanie na przegląd organizmu w ramach „Profilaktyki 40 Plus”.

- Obchodzony 26 maja Dzień Matki jest znakomitą okazją, by zachęcić wszystkie bliskie nam panie – mamy, babcie, ciocie – do troski o własne zdrowie i regularnych badań profilaktycznych – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – W natłoku codziennych spraw i wyzwań, profilaktyka często schodzi na dalszy plan. Tymczasem choroba przecież nie poczeka. Systematyczne korzystanie z badań przesiewowych, które finansujemy, to szansa na jej wczesne wykrycie i skuteczniejsze leczenie – dodaje.

Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek, w dogodnym miejscu i czasie. W zależności od wieku Małopolanki mogą skorzystać z kilku różnych programów profilaktycznych. To m.in. przesiewowa cytologia, mammografia czy kolonoskopia.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. z powodu raka szyjki macicy zmarło ponad 1,5 tys. Polek. Wielu z nim możliwość skutecznego leczenia odebrało zbyt późne rozpoczęcie terapii. Szansę na to, by nie przeoczyć rozwijającego się nowotworu, daje program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Jest on skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które raz na trzy lata mogą zgłosić się na profilaktyczną cytologię. Badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W całej Małopolsce jest ich ponad 200.

Panie w wieku 50-69 lat raz na dwa lata powinny zgłosić się na profilaktyczną mammografię. Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek, a ryzyko rozwoju choroby rośnie z wiekiem. W 2020 r. taką diagnozę usłyszało blisko 18 tys. Polek, zmarło blisko 7 tys.

W tym roku z programu profilaktyki raka piersi może skorzystać ponad 400 tys. mieszkanek naszego województwa. W ramach niego diagnostyka obrazowa piersi jest wykonywana w 29. pracowniach stacjonarnych w różnych częściach regionu oraz na pokładzie mammobusów. Specjalne mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. Dzięki temu zainteresowane panie mogą zbadać się blisko domu, bez konieczności dalekich podróży.

Tylko w tym tygodniu mammobusy wyjadą na drogi Małopolski blisko 30 razy. W Dniu Matki zaparkują w Rabce-Zdrój, Wiśniowej, Chrzanowie, Trzebini i Ludźmierzu. Pełen harmonogram jest dostępny na stronie małopolskiego NFZ: www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród Polek od lat pozostaje rak jelita. Ten rodzaj nowotworu rozwija się ze zmian łagodnych – tzw. polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Bezobjawowe zmiany pozwala wykryć i usunąć profilaktyczna kolonoskopia, z której mogą skorzystać panie w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49, jeśli ich najbliżsi krewni chorowali na ten rodzaj raka. Badania są wykonywane w 23 placówkach w całym regionie, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz.

Mamy, które świętowały już 40. urodziny, mogą wystawić sobie skierowanie na kompleksowy „przegląd” organizmu w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. By to zrobić, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ankietę można wypełnić także dzwoniąc pod numer 22 735 39 53, korzystając z pomocy swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo medyków z punktu wykonującego diagnostykę.

W skład pakietu dla kobiet „Profilaktyki 40 Plus” wchodzi m.in. morfologia, pomiar ciśnienia tętniczego, badania moczu, glukozy, cholesterolu czy krwi utajonej w kale. Można je wykonać w 215 placówkach w Małopolsce, które realizują program.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności