Dla mediów

Informacje prasowe

W Małopolsce ruszyły darmowe testy na koronawirusa dla osób kończących kwarantannę

11-05-2020

Do małopolskich punktów pobrań wymazów, potrzebnych do przeprowadzenia testu wykrywającego obecność koronawirusa, zgłaszają się pierwsze osoby kończące kwarantannę.

W poniedziałek 11 maja z samego rana pierwsze osoby zainteresowane skorzystaniem z testów wykrywających obecność koronawirusa, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pojawiły się m.in. w szpitalach powiatowych w Bochni i Brzesku. Na zainteresowanych w mobilnym punkcie pobrań czekają również medycy z Zakopanego, którzy odebrali już telefony od osób chcących wykonać bezpłatne badanie właśnie w tej placówce. Pierwsze wymazy zostaną tam pobrane przez medyków w poniedziałkowe popołudnie.

Punkty pobrań powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim tym, którzy kończą obowiązkową kwarantannę. Objęte nią osoby w 11. dniu jej trwania otrzymają sms o treści: W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy pkt. pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl  lub dzwoniąc pod nr 800 190 590.   

Darmowy test może wykonać osoba kończąca kwarantannę, pod warunkiem, że posiada własny samochód umożliwiający przemieszczanie się bez kontaktu z innymi osobami. W tej chwili w Małopolsce działa dziewięć punktów pobrań materiału biologicznego, gdzie mogą zgłaszać się zainteresowani wykonaniem takiego badania Wszystkie znajdują się przy szpitalach: w Nowym Sączu, Bochni, Brzesku, Proszowicach, Nowym Targu, Zakopanem, Gorlicach, Krynicy-Zdroju oraz Dąbrowie Tarnowskiej. Lista nie jest zamknięta, a otworzeniem dodatków punktów są zainteresowane kolejne małopolskie szpitale.

- Już pierwszego dnia zgłosiły się osoby, które kończą kwarantannę. Nasz punkt jest zorganizowany w bezpieczny sposób dla medyków i osób, które przyjadą na test. To rozwiązanie jest bardzo ważne dla tych wszystkich, którzy martwią się o swoje zdrowie i chcą mieć pewność, że bezpiecznie dla wszystkich mogą wrócić do swoich obowiązków – wyjaśnia Bartłomiej Czyż, koordynator punktu pobrań w bocheńskim Szpitalu Powiatowym im. bł. Marty Wieckiej.

Koszty testów pokrywa Narodowy Funduszu Zdrowia.

NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo Fundusz sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

Lista wszystkich działających punktów pobrań jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Także dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ – 800 190 590 – osoby na kwarantannie otrzymają adresy punktów wymazowych i godziny w których mogą się do nich zgłosić.

Wszystkie aktualności