Dla mediów

Informacje prasowe

W Małopolsce ruszył program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży

05-06-2023
  • Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomiliśmy program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży.
  • W 16. ośrodkach w Polsce mali pacjenci będą diagnozowani w kierunku wykrywania wad postawy. W Małopolsce w pilotażu udział bierze Centrum Zdrowia Tuchów.
  • Program potrwa do 2025 roku.
  • Na badania nie trzeba skierowania.

Wady postawy dotykają ok. 50-90% dzieci. Konsekwencje nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego. Tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię.

Ruszył program pilotażowy MZ i NFZ

Dlatego resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowali pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży.

– Program jest skierowany do dzieci od 5 roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy – podkreśla Teresa Biela, Zastępca Dyrektora MOW NFZ ds. Medycznych.

Program obejmie populację 24 tys. pacjentów w wieku 5-16 lat.

Na czym polega pilotaż?

Rolą pilotażu jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci – zaznacza Teresa Biela.

Program obejmuje:

  • badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból
  • badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp.
  • komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.

Na badanie bez skierowania. Płaci NFZ

Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badania nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do realizatora programu – Centrum Zdrowia Tuchów: ul. Mickiewicza 36, Tuchów, rejestracja: 14 652 55 03

Na realizację pilotażu NFZ przeznaczy ok. 5,5 mln zł.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności