Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Wady postawy dotykają ok. 50-90% dzieci. Konsekwencje nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego. Tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię.
Ruszył program pilotażowy MZ i NFZ
Dlatego resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowali pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży.
– Program jest skierowany do dzieci od 5 roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy – podkreśla Teresa Biela, Zastępca Dyrektora MOW NFZ ds. Medycznych.
Program obejmie populację 24 tys. pacjentów w wieku 5-16 lat.
Na czym polega pilotaż?
– Rolą pilotażu jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci – zaznacza Teresa Biela.
Program obejmuje:
Na badanie bez skierowania. Płaci NFZ
Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badania nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do realizatora programu – Centrum Zdrowia Tuchów: ul. Mickiewicza 36, Tuchów, rejestracja: 14 652 55 03
Na realizację pilotażu NFZ przeznaczy ok. 5,5 mln zł.
Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ