Dla mediów

Informacje prasowe

W Krakowie rusza dziś (22 października) siódmy punkt pobierania wymazów do testów w kierunku koronawirusa.

22-10-2020

Punkt pobierania wymazów będzie przy ul. W. E. Radzikowskiego 99  (skrzyżowanie ul. Radzikowskiego i ul. Armii Krajowej). Punkt rozpocznie pracę o godz. 16.00. Punkt będzie działał od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 20.00, w soboty i niedziele od 15.00 do 20.00.

Na dzień 22 października br. w Małopolsce działają 33 punkty pobrań.

23 października ruszą kolejne 2 punkty w Krakowie (przy ul. Kijowskiej 12 i ul. 29 listopada 178) i w Skawinie przy ul. Władysława Sikorskiego 24. Do końca tygodnia uruchomiony zostanie drugi punkt pobrań w Nowym Sączu. 

Przypominam, że wczoraj został otwarty punkt pobierania wymazów do testów w kierunku koronawirusa w Tarnowie.

Lista punktów pobrań w Małopolsce nie jest zamknięta, a w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia trwają intensywne prace nad uruchomieniem kolejnych takich miejsc. By ułatwić pacjentom wykonywanie testów, systematycznie jest również wydłużany czas pracy istniejących już punktów pobrań.

W punktach poboru wymazów test na koronawirusa mogą wykonać osoby, które otrzymały zlecenie na tego typu badanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz przyszli kuracjusze – przed zaplanowanym wyjazdem do sanatorium. Test jest bezpłatny, a jego wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszystkie punkty pobrań są czynne od poniedziałku do niedzieli, w określonych godzinach. Obowiązuje w nich rejestracja. Przed zgłoszeniem się do punktu należy umówić się telefonicznie, a na badanie zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Osoby, które posiadają swoje Internetowe Konto Pacjenta, wynik testu mogą sprawdzić za jego pośrednictwem. Dostęp do tej informacji ma również lekarz zlecający badanie.

Informacje na temat adresów, telefonów i godzin działania punktów pobrań są codziennie aktualizowane na stronie Małopolskiego OW NFZ oraz stronie pacjent.gov.pl. Potrzebne informacje można uzyskać również dzwoniąc pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Wszystkie aktualności