Dla mediów

Informacje prasowe

Tydzień Kobiet w małopolskim NFZ

06-03-2023
  • W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ rusza Tydzień Kobiet.
  • Każdego dnia będziemy podpowiadać paniom, co zdrowego mogą zrobić dla siebie – nie tylko od święta.
  • W środę w sali obsługi klientów pojawią się przedstawicielki Amazonek z fantomami do samobadania piersi.

Profilaktyka nie jest w naszym kraju sportem narodowym. Choć kobiety do swojego zdrowia przykładają większą wagę niż mężczyźni, wiele z nich do gabinetów lekarzy zgłasza się dopiero z niepokojącymi objawami choroby, pomijając regularne „przeglądy” organizmów. W ub. roku z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi w Małopolsce mogło skorzystać ponad 300 tys. kobiet. Zbadały się tylko niespełna 72 tys. z nich.

Regularne badania profilaktyczne to szansa na wczesne wykrycie rozwijającej się choroby i skuteczniejsze leczenie. O profilaktyce myślimy jednak szerzej. Jej ważnym elementem są także codzienne wybory, to jak jemy, w jaki sposób odpoczywamy. O zdrowiu w największym stopniu decyduje nie genetyka czy wpływ środowiska, ale właśnie nasz styl życia -  mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Dzień Kobiet to dobry moment, by przypomnieć wszystkim Małopolankom, że warto o siebie dbać – nie tylko od święta. A programy profilaktyczne i narzędzia stworzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia ułatwiają to zadanie – dodaje.

W ramach akcji informacyjnej w mediach społecznościowych, przygotowanej przez małopolski NFZ, kobiety, które na co dzień stanowią o sile naszej instytucji, będą przypominać o tym, co zdrowego każda z nas może zrobić dla siebie. Podczas Tygodnia Kobiet zachęcimy do regularnego wykonywania cytologii, badań piersi, diagnostyki jelita grubego, kompleksowego przeglądu organizmu w programie „Profilaktyka 40 Plus”, systematycznych wizyt u ginekologa. Pokażemy również, jak dzięki rozwiązaniom przygotowanym przez NFZ, zmierzyć się ze swoją wagę i zmienić dietę na zdrowszą.

Każda kobieta, która podczas Tygodnia Kobiet odwiedzi naszą krakowską salę obsługi klientów (ul. Wadowicka 8W), otrzyma kompleksową informację o programach profilaktycznych oraz karnet z zaproszeniem do wykonania bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym - wzrostu, masy ciała, BMI, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi. Uzyskane wyniki, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

W środę (8 marca) w SOK odbędzie się kolejny dyżur krakowskich Amazonek. Spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia to okazja do wymiany doświadczeń związanych ze starciem z nowotworem, rozmowy o profilaktyce raka piersi i nauki na fantomach prawidłowego samobadania piersi, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu.

W tym dniu zostanie także uruchomiony specjalny dyżur konsultantów Telefonicznej Informacji Pacjenta. Dzwoniąc pod numer 800 190 590, każda kobieta będzie mogła uzyskać pełną wiedzę na temat wszystkich zalecanych kobietom badań profilaktycznych. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie taką diagnostykę wykonać. 

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje programy wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, piersi oraz jelita grubego. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać wszystkie panie w wieku 25-59 lat raz na trzy lata. Nie potrzeba skierowania, wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 200 małopolskich gabinetów ginekologicznych z umową z NFZ. Kobiety, które ze względu na wiek nie kwalifikują się do programu, także mogą wykonać bezpłatną cytologię – w ramach porady u ginekologa.

Program wczesnego wykrywania raka piersi jest skierowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie robiły mammografii. Badania są bezpłatne, nie wymagają skierowania, są wykonywane w pracowniach stacjonarnych w całym regionie oraz na pokładzie specjalnych mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. W marcu wyjadą na drogi Małopolski blisko 100 razy. Tylko w tym tygodniu zaplanowano 18 postojów, m.in. w Proszowicach, Czernichowie, Skawinie, Wieprzu i Kalwarii Zebrzydowskiej. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym, mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania, wydanego przez lekarza specjalistę.

W ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego bezpłatną kolonoskopię mogą wykonać panie w wieku 50-65 lat oraz młodsze (40-49 lat), jeśli ich najbliższy krewny chorował na ten rodzaj nowotworu. Diagnostyka jest wykonywana w 23 placówkach w całym województwie, wystarczy zgłosić się do jednej z nich.

Wszystkie informacje o programach profilaktycznych są dostępne na stronie małopolskiego NFZ w zakładce „Profilaktyka z NFZ”

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Wszystkie aktualności