Dla mediów

Informacje prasowe

Tato, dbaj o zdrowie!

16-06-2023
  • Dzień Ojca to świetny moment, by zachęcić tatę do troski o swoje zdrowie i profilaktycznych badań.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje m.in. program wczesnego wykrywania raka jelita grubego oraz kompleksowy przegląd organizmu w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”.
  • O tym, jak zadbać o zdrowie dużych i małych, porozmawiasz z doradcami małopolskiego NFZ w najbliższą niedzielę (18 czerwca) podczas pikniku rodzinnego „Przygoda z Tatą” w krakowskim parku im. Jordana.

W natłoku codziennych spraw i zadań troska o własne zdrowie często schodzi na dalszy plan. Jak wskazują eksperci, o regularnych wizytach w gabinetach lekarzy i profilaktycznej diagnostyce częściej pamiętają kobiety. Wielu mężczyzn w przychodniach pojawia się dopiero, gdy objawów choroby nie da się już ignorować, a na przeglądy organizmu zgłasza się znacznie rzadziej niż na badania stanu technicznego swojego samochodu. Dzień Ojca to świetny moment, by zachęcić wszystkich bliskich panów do zmiany nawyków na zdrowsze i skorzystania z programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z Krajowego Rejestru Nowotwór wynika, że w 2020 r. trzecim najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Małopolsce był rak jelita grubego. Ten rodzaj nowotworu rozwija się ze zmian łagodnych – tzw. polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Bezobjawowe zmiany pozwala wykryć i usunąć profilaktyczna kolonoskopia. Mogą z niej skorzystać panowie w wieku 50-65 lat oraz młodsi w wieku 40-49 lat, jeśli ich najbliżsi krewni chorowali na ten rodzaj raka. Badania w ramach programu przesiewowego raka jelita grubego są wykonywane w 23. placówkach w całym regionie, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz.

Ojcowie, którzy świętowali już 40. urodziny, mogą wystawić sobie skierowanie na kompleksowy „przegląd” organizmu w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. By to zrobić, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ankietę można wypełnić także dzwoniąc pod numer 22 735 39 53, korzystając z pomocy swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo medyków z punktu wykonującego diagnostykę.

W skład pakietu dla panów „Profilaktyki 40 Plus” wchodzi m.in. badanie poziomu PSA. Jest ono pomocne przy diagnozowaniu problemów z prostatą. Rak prostaty pozostaje najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród Małopolan. W 2020 r. rozpoznano go u ponad tysiąca mężczyzn w naszym województwie. W tym samym okresie z powodu tego rodzaju raka w naszym regionie zmarło ponad 460 panów.

Wśród niechlubnych liderów zestawienia najczęstszych przyczyn zgonów Polaków niezmiennie przed nowotworami znajdują się choroby układu krążenia. Na ich rozwój szczególnie są narażeni mężczyźni, a ryzyko zmierzenia się z chorobą dodatkowo potęguje współczesny styl życia – stres, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość. Szansę, by potwierdzić, że serce pracuje w prawidłowy sposób, daje program profilaktyki chorób układu krążenia. By z niego skorzystać wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. W ramach programu jest sprawdzany m.in. poziom ciśnienia i cholesterolu, lekarz ocenia ryzyko zachorowania, podpowie jak zadbać o serce, a w razie potrzeby skieruje na dalsze leczenie specjalistyczne. Mogą z niego skorzystać panowie w wieku 35-65 lat.

Zapytaj o profilaktykę doradcę małopolskiego NFZ

O to, jak zadbać o swoje zdrowie, każdy tata będzie mógł zapytać doradców małopolskiego NFZ w najbliższą niedzielę (18 czerwca) podczas pikniku rodzinnego w krakowskim parku im. Jordana. Przy naszym plenerowym stanowisku podpowiemy, gdzie skorzystać z programów profilaktycznych, jak zdrowo jeść z portalem Diety NFZ i ćwiczyć z programem „8 Tygodni do Zdrowia”.

Na nieco młodszych będzie czekał specjalny kącik malucha z materiałami edukacyjnymi na temat zdrowia. Rodzicom udzielimy kompleksowej informacji o programie szczepień ochronnych przeciwko HPV, z których mogą już bezpłatnie korzystać dzieci w wieku 12 i 13 lat.

„Przygoda z Tatą” to wydarzenie z okazji Dnia Ojca, organizowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które ma być okazją, by aktywnie spędzić czas ze swoimi dziećmi. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla ojców i ich pociech trwającą ok. 45 min grę miejską, składającą się z zadań sprawnościowych i łamigłówek. Podczas rozgrywki drużyny będą musiały wykazać się wiedzą, umiejętnościami, sprytem, ale przede wszystkim skutecznie ze sobą współpracować – jak każdy dobry zespół.

Gra miejska będzie połączona z piknikiem rodzinnym, w którym, oprócz małopolskiego NFZ, wezmą udział m.in. służby mundurowe, które zaprezentują swoje pojazdy reprezentacyjne. W planie jest także malowanie twarzy, dmuchane miasteczko i poczęstunek. „Przygoda z Tatą” potrwa w godz. 12-18.

Wszystkie aktualności