Dla mediów

Informacje prasowe

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego - Trzymaj rękę na pulsie i nie przegap problemów z ciśnieniem krwi

17-05-2023

Nadciśnienie tętnicze polega na nieprawidłowym wzroście ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Stres czy wysiłek fizyczny w naturalny sposób prowadzą do zwiększenia ciśnienia. U osób cierpiących na nadciśnienie jego wysoki poziom utrzymuje się jednak przez cały czas.

W Małopolsce z powodu nadciśnienia leczy się ok. 400 tys. osób. W całym kraju to aż 10 mln chorych. Kolejne setki jeszcze nie wiedzą o chorobie, bo od dawna nie kontrolowały poziomu ciśnienia krwi. Tymczasem na wczesnych etapach rozwoju najczęściej nie daje ona niepokojących objawów. Nieleczona może zaś prowadzić do zawałów, niewydolności serca, arytmii, udarów mózgu, schorzeń nerek czy retinopatii, bezpośrednio lub pośrednio będąc jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków.

Wśród czynników przyczyniających się do wysokiego ciśnienia krwi lekarze wymieniają m.in. predyspozycje genetyczne, stres, palenie tytoniu, częste sięganie po alkohol oraz siedzący tryb życia i niezdrową dietę, które przyczyniają się do nadwagi i otyłości.

Jedz zdrowo z Diety NFZ

Jak więc utrzymać ciśnienie w ryzach? Rzuć palenie, ogranicz alkohol, uważaj na przewlekły stres. Pamiętaj, by odpoczywać aktywnie. Regularne ćwiczenia pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagi, niezbędna do tego jest również właściwa dieta. Zdrowy i smaczny jadłospis przygotujesz z pomocą bezpłatnego portalu Narodowego Funduszu Zdrowia – Diety NFZ. Wystarczy wejść na stronę diety.nfz.gov.pl, podać kilka informacji i utworzyć menu dostosowane do swoich potrzeb.

Diety NFZ są oparte na diecie DASH, która zapobiega m.in. nadciśnieniu. Dzieje się tak dzięki temu, że jej podstawą są produkty świeże i jak najmniej przetworzone. Dieta DASH jest bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne. Ogranicza natomiast spożycie czerwonego mięsa, soli oraz cukru.

Zmierz ciśnienie w kiosku

Trzymaj rękę na pulsie i kontroluj ciśnienie krwi. Szansą na wykrycie choroby na jej wczesnym etapie są regularne pomiary ciśnienia. Możesz je wykonać bezpłatnie w kiosku profilaktycznym w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Zmierzysz w nim również wzrost, masę ciała, skład ciała i BMI.

Jeśli lekarz rozpoznał już u ciebie nadciśnienie, ściśle przestrzegaj jego zaleceń. Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym to jedna z grup chorych objętych programem pilotażowym Krajowej Sieci Kardiologicznej, który od kwietnia jest realizowany w Małopolsce. Jego celem jest szybsza diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób kardiologicznych.

W ramach sieci pacjent może liczyć na każdy rodzaj niezbędnej pomocy – od konsultacji lekarza POZ, przez wizyty w poradni specjalistycznej, po leczenie szpitalne. Po postawieniu diagnozy i dobraniu leczenia, za kontrolę jego stanu zdrowia odpowiada lekarz rodzinny, który współpracuje w tym zakresie z kardiologiami. W pierwszym miesiącu realizacji pilotażu w naszym regionie taką opieką zostało objętych 159 pacjentów.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności