Dla mediów

Informacje prasowe

Środa z fizjoterapią w Krakowie i Tarnowie

23-10-2023

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że co drugi dorosły Polak (15+) dźwiga kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Na przestrzeni ostatnich lat odsetek ten systematycznie rośnie, szacunki wskazują, że w 2025 r. z otyłością będzie mierzyć się już blisko 30 proc. mieszkańców naszego kraju. Ta zaś jest poważnym problemem zdrowotnym, który wiąże się z szeregiem groźnych powikłań, wpływając m.in. na ryzyko rozwoju cukrzycy czy nowotworów piersi.

Epidemia zbędnych kilogramów to w dużej mierze efekt zmian w naszym stylu życia – na co dzień towarzyszy nam stres, mało śpimy, niezdrowo jemy, a odpoczywamy na kanapie. Tymczasem regularna aktywność fizyczna to nie tylko recepta na profilaktykę szeregu chorób układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów, ale również „tabletka” istotna w terapii wielu różnych schorzeń. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia na intensywne ćwiczenia (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze) dorośli powinni poświęcać 150 minut tygodniowo, a w przypadku umiarkowanej intensywności aktywności (np. spacer, zakupy, praca na działce) – 300 minut w tygodniu.

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze szukają motywacji do zmiany codziennych nawyków, świetną okazją, by zrobić krok do zdrowia, są „Środy z fizjoterapią” w małopolskim NFZ. W ramach nich w każdą ostatnią środę miesiąca w naszych siedzibach w Krakowie i Tarnowie dyżurują przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Najbliższe spotkanie z nimi odbędzie się 25 października. To okazja, by porozmawiać o najlepszej aktywności fizycznej dla siebie, skonsultować wątpliwości, dowiedzieć się, jak ruch wpływa na zdrowie dorosłych i dzieci.

Dyżur fizjoterapeutów w Delegaturze MOW NFZ w Tarnowie (al. Solidarności 5-9, hol budynku Urzędu Wojewódzkiego, przy punkcie obsługi klientów NFZ) zaplanowano w godzinach 13-15, a jego hasło przewodnie to osteoporoza.

W Krakowie (ul. Wadowicka 8W) w tym miesiącu w ramach "Środy z fizjoterapią" zapraszamy na wykład mgr fizjoterapii Moniki Dziedzic z Małopolskiego Oddziału Terenowego Krajowej Izby Fizjoterapeutów, poświęcony rakowi piersi. Z prelekcji będzie można dowiedzieć się wszystkiego o profilaktyce tej choroby, jej leczeniu i roli fizjoterapii w tym procesie.

Wykład rozpocznie się o godz. 15 i potrwa ok. godziny. Wstęp wolny.

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia

Wszystkie aktualności