Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Udział w wypadku samochodowym, utrata dorobku życia w pożarze, doświadczenie różnych form przemocy. Tego typu wydarzenia bez wątpienia nie pozostają bez wpływu na kondycję psychiczną. Pilotażowy program oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy, uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, to odpowiedź na rosnącą liczbę osób, które się z nią mierzą.
- Pilotaż ma ułatwić osobom cierpiącym z powodu traumy uzyskanie specjalistycznej pomocy oraz pozwolić na przetestowanie modelu opieki nad takimi pacjentami. Z fachowej pomocy można już korzystać także w naszym województwie – wskazuje Teresa Biela, zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie ds. medycznych.
W Małopolsce program jest obecnie realizowany przez trzy placówki:
Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Zakład Psychoterapii ul. Lenartowicza 14, tel. (12) 633 12 03, 12 633 38 69, 12 633 72 16 (centrala) - wew. 140;
CM Unimed w Krakowie, ul. Młodej Polski 7, tel. 12 415 81 12;
Stowarzyszenie W Dobrą Stronę w Krakowie, ul. Batorego 5, tel. 796 231 871.
Z ich pomocy mogą skorzystać m.in. osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, ucierpiały w wypadku komunikacyjnym czy musiały uciekać przed wojną. Terapia ma pomóc im w powrocie do zdrowia oraz codziennych aktywności oraz nauczyć, jak radzić sobie ze stresem i dbać o kondycję psychiczną.
Szczegółowy plan terapii jest dostosowywany do potrzeb każdego pacjenta. Opieka może obejmować m.in. konsultacje z psychiatrą, pomoc psychologa, psychoterapię indywidualną czy grupową.
Leczenie w ramach programu pilotażowego jest bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Żeby skorzystać z opieki nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy zgłosić się do ośrodka.
Program pilotażowy potrwa do końca 2024 roku. Poza małopolskimi placówkami, realizują go również ośrodki w innych częściach kraju – m.in. Poznaniu i Szczecinie.
Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ