Dla mediów

Informacje prasowe

Sala Obsługi Klienta MOW NFZ oficjalnie otwarta

08-07-2020

Sala Obsługi Klienta Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ po 17 latach przeniosła się z budynku przy ul. Batorego 24 do biurowca przy ul. Wadowickiej 8W. Od 6 lipca sala działa już w pełnym zakresie usług z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Sale Obsługi Klienta na naszych oczach zmieniają swój charakter. Stają się miejscem, gdzie pacjenci mogą uzyskać potrzebną im pomoc w poruszaniu się po publicznym systemie ochrony zdrowia oraz miejscem promowania profilaktyki zdrowotnej i rzetelnej wiedzy o zdrowym stylu życia. Sala Obsługi Klienta, która powstała w Krakowie, świetnie wpisuje się w tę strategię – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który w środę 8 lipca br. gościł w stolicy Małopolski i oficjalnie zainaugurował pracę nowej Sali.

Sala Obsługi Klienta, która dotychczas funkcjonowała w budynku przy ul. Batorego 24, została przeniesiona do biurowca przy ul. Wadowickiej 8W. Nowe miejsce to 400 m kw. dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, 19 stanowisk bezpośredniej obsługi, kącik dla dzieci, pokój dla matki z dzieckiem i wygodna poczekalnia. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających nas Małopolan, obsługa nadal odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego: do SOK są wpuszczane wyłącznie osoby z zasłoniętymi ustami i nosem, po zdezynfekowaniu rąk i z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Osoby, które chcą umówić spotkanie na konkretny dzień i godzinę mogą to zrobić przez system rejestracji rejastracja.nfz-krakow.pl. 

Więcej profilaktyki

W SOK swoje miejsce znalazło również poszerzone stanowisko profilaktyki i informacji o zdrowiu, gdzie po zniesieniu obostrzeń związanych z ryzykiem epidemiologicznym, wszyscy zainteresowani przy okazji wizyty w Funduszu będą mogli wykonać proste badania profilaktyczne, skorzystać z analizy składu masy ciała, indywidualnych porad dietetyków czy konsultacji cyklicznie zapraszanych medyków i ekspertów zdrowego stylu życia.

 - W planach na najbliższe miesiące mamy również uruchomienie kiosku pomiarowego, gdzie będzie można samodzielnie się zważyć, zmierzyć, sprawdzić puls, temperaturę czy poziom ciśnienia – mówi dyrektor Fryźlewicz-Chrapisińska. - Co bardzo istotne, przestrzeń nowej Sali Obsługi Klienta jest pozbawiona jakichkolwiek barier architektonicznych i w całości przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje.

Miliard na walkę z COVID-19

Wszystkie placówki medyczne, które biorą bezpośredni udział w walce z koronawirusem, są dodatkowo wynagradzane przez NFZ. Pieniądze potrzebne na ten cel pochodzą z budżetu państwa. NFZ finansuje wszystkie świadczenia związane z diagnozowaniem i leczeniem chorych na COVID-19, płaci za transport, izolatoria czy testy w kierunku koronawirusa wykonywane pacjentom i lekarzom.

Od wybuchu epidemii do szpitali w całym kraju trafiło już ponad 900 mln zł. Na same testy przeznaczyliśmy ponad 30 mln zł – informuje prezes Niedzielski.

Małopolski NFZ regionalnym placówkom zaangażowanym w zapobieganie i zwalczanie koronawirusa zapłacił już blisko 80 mln zł. Najwięcej dodatkowych środków otrzymał Szpital Uniwersytecki, który w naszym województwie pełni rolę szpitala jednoimiennego. Na jego konto trafiło ponad 57 mln zł.

Wyższe ryczałty dla sieciowych szpitali

Małopolskie szpitale czeka kolejna podwyżka ryczałtów. Szpitale sieciowe w całej Polsce otrzymają dodatkowo 302 mln zł. Do Małopolski z tej kwoty trafiło ponad 26,5 mln zł.

-  Z dodatkowej puli Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach comiesięcznego ryczałtu zapłaci regionalnym placówkom więcej za chorych przyjmowanych m.in. na oddziałach ortopedii, kardiologii czy interny. Obecnie trwają analizy dotyczące podziału dodatkowych środków pomiędzy szpitale sieciowe w naszym regionie – zapewniła dyrektor Fryźlewicz-Chrapisińska.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski wyraził przekonanie, że nie zabraknie pieniędzy na leczenie pacjentów.

Na ten trudny czas zaprojektowaliśmy stabilny system finansowania, który się sprawdza. Mamy mocną ustawową kotwicę stabilizującą w postaci 6 proc. PKB, a także fundusz antycovidowy, którym zarządza BGK. Nie ma powodów do wywoływania alarmistycznych nastrojów - zapewnił Adam Niedzielski.

Wszystkie aktualności