Dla mediów

Informacje prasowe

Różowy październik. Zbadaj piersi i miej pewność, że jesteś zdrowa

02-10-2023
  • Październik, który jest miesiącem świadomości raka piersi, to świetny momenty, by zachęcić wszystkie panie do regularnych badań.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki raka piersi.
  • Tylko w październiku na drogi Małopolski 92 razy wyjadą mammobusy, na pokładzie których można wykonać profilaktyczną mammografię.
  • W środę 11 października zapraszamy do sali obsługi klientów małopolskiego NFZ w Krakowie na spotkanie z Amazonkami i naukę samobadania piersi.

- O profilaktyce powinniśmy pamiętać nie tylko od święta. Wiele kobiet w natłoku codziennych spraw troskę o własne zdrowie odkłada jednak na dalszy plan. Niech różowy październik będzie pretekstem, by to zmienić – zachęca Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Program profilaktyki raka piersi finansowany przez NFZ umożliwia regularną kontrolę piersi. W tym roku skorzystało z niego ponad 51 tys. Małopolanek. Jestem jedną z nich – mówi dyr. Fryźlewicz-Chrapisińska.

Październik od wielu lat jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi. Ten rodzaj nowotworu niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek, a ryzyko rozwoju choroby rośnie z wiekiem. W 2020 r. taką diagnozę usłyszało blisko 18 tys. Polek, zmarło blisko 7 tys.

Możliwość wczesnego wykrycia niepokojących zmian daje mammografia. Panie, które ze względu na wiek są szczególnie narażone na ten rodzaj raka, mogą ją wykonać bezpłatnie i bez skierowania w programie profilaktyki. Jest on przeznaczony dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz tych, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływie roku. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia od listopada program zostanie rozszerzony i obejmie panie w wieku 45-74 lata.

Profilaktyczna diagnostyka obrazowa piersi jest wykonywana w pracowniach stacjonarnych w różnych częściach regionu oraz na pokładzie mammobusów. Specjalne mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. Dzięki temu panie mogą zbadać się blisko domu, bez konieczności dalekich podróży. Tylko w październiku mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 92 razy. Zaparkują m.in. w Łącku, Kętach, Muszynie, Grybowie, Sułkowicach czy Kłaju. Szczegółowy harmonogram ich postojów jest dostępny na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

Od początku tego roku w Małopolsce z programu profilaktyki raka piersi skorzystało ponad 51 tys. kobiet. Blisko 29 tys. z nich zbadało się na pokładzie mammobusów. Na pogłębioną diagnostykę skierowano 2815 pań, u 61 wykryto nowotwory złośliwe piersi.

Różowa środa w NFZ

Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym, mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekolog, onkolog) we wskazanym przez niego miejscu.

Podstawa profilaktyki raka piersi to także regularne samobadanie, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu. Okazją do nauki na fantomach prawidłowego wykonywania takiego badania będzie kolejna „Różowa środa z Amazonkami” w małopolskim NFZ. Odbędzie się ona 11 października w sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w godz. 12-14. Spotkanie z Amazonkami to także szansa na rozmowę o profilaktyce i doświadczeniach związanych z leczeniem raka piersi.

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia

Wszystkie aktualności