Dla mediów

Informacje prasowe

Punkt pobrań wymazów przy szpitalu im. Rydygiera czynny przez całą dobę

27-10-2020

Pacjenci, którym lekarz zlecił test w kierunku koronawirusa, od początku tygodnia mogą wykonać potrzebne badanie w mobilnym gabinecie przy krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera o dowolnej porze dnia i nocy. W środę (26.10) pierwsze osoby zostaną również przyjęte w nowym punkcie pobrań w stolicy Małopolski, który powstał przy ul. Schweitzera 7.

Decyzja o całodobowej pracy punktu pobrań przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera (os. Złotej Jesieni 1) to odpowiedź na ciągle rosnącą liczbę Małopolan, u których lekarze podejrzewają COVID-19. Dzięki niej pacjenci skierowani na test przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli wykonać go o dowolnej porze dnia i nocy. Mobilny gabinet działa w formule „drive-thru”, a badanie jest przeprowadzane bez konieczności wysiadania z samochodu.

W stolicy Małopolski powstało już 11 punktów, gdzie wykonywane są testy w kierunku koronawirusa. W środę (26.10) pracę rozpocznie kolejny z nich – przy ul. Schweitzera 7. Pacjenci będą tam przyjmowani w poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele w godz. 8-13 oraz we wtorki w godz. 13-18.

Łącznie w całym regionie wymazy potrzebne do badań diagnozujących COVID-19 są pobierane w 42 miejscach. W ostatnich dniach kolejne punkty powstały m.in. w Nowym Sączu czy Libiążu. Lista nie jest zamknięta, a w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie cały czas trwają intensywne prace nad stworzeniem kolejnych takich miejsc.

Informacje na temat adresów wszystkich małopolskich punktów pobrań i godzin ich funkcjonowania są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Małopolskiego NFZ oraz stronie pacjent.gov.pl. Potrzebne wskazówki można również uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590.

W punktach pobierania wymazów test może wykonać pacjent, któremu diagnostykę w kierunku COVID-19 zalecił lekarz rodzinny. Badanie jest bezpłatne, a jego koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoby, które aktywowały Internetowe Konto Pacjenta, wynik testu mogą sprawdzić za jego pośrednictwem. Informacja o rezultacie badania jest również dostępne dla lekarza, który je zlecił.

Wszystkie aktualności