Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
- Chwila na wypełnienie ankiety i pół godziny na wizytę w punkcie diagnostycznym. To czas, który wystarczy, by upewnić się, że w naszym organizmie nie rozwija się groźna choroba cywilizacyjna albo wychwycić ją na wczesnym etapie rozwoju, gdy leczenie jest zdecydowanie łatwiejsze i skuteczniejsze. Z kompleksowego przeglądu nadal można korzystać w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. Zachęcam wszystkich Małopolan, by to zrobili – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało właśnie o kolejnym przedłużeniu programu „Profilaktyka 40 Plus”. Zgodnie z przyjętymi regulacjami z bezpłatnych badań będzie można skorzystać jeszcze do końca roku.
Kompleksowy przegląd organizmu jest przeznaczony dla wszystkich osób po 40. roku życia – nie ma górnej granicy wieku. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Można to zrobić także w aplikacji mojeIKP albo z pomocą personelu w punkcie diagnostycznym (dotychczasowa możliwość zapisania się za pośrednictwem infolinii (800 696 064), jest obecnie niedostępna).
Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba.
W skład „Profilaktyki 40 Plus” wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale. To zestaw pomocny we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.
Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. W Małopolsce takich miejsc jest 230. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.
Od startu programu „Profilaktyka 40 Plus” w Małopolsce skorzystało z niego 321 tys. osób. Chętniej badają się kobiety – 60 proc. osób, które sprawdziły swój stan zdrowia to panie.
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia ci, którzy pierwszy przegląd organizmu mają już za sobą, mogą go powtórzyć po upływie roku. Skierowanie zostanie wygenerowane automatycznie.