Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Zgodnie z nowymi przepisami, NFZ będzie mógł zwiększyć poziom finansowania poradni podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie zatrudnieni lekarze do kierowania pacjentów na leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne wykorzystują e-skierowania. Dodatkowo premiowane będzie również umówienie choremu porady u specjalisty na podstawie e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia – tak, by pacjent na własną rękę nie musiał szukać placówki, gdzie znajdzie potrzebną pomoc.
Z kolei w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, na wyższe finansowanie mogą liczyć te placówki, które wdrożą u siebie potrzebne rozwiązania informatyczne i zwiększą liczbę wystawianych e-skierowań oraz przyjmowanych na ich podstawie pacjentów.
Wszystkie nowe zasady wypłacenia premii obejmą świadczenia udzielane po 1 lipca. - To kolejne z rozwiązań promujących wdrożenie e-usług w ochronie zdrowia, które wpisują się w model płacenia za wynik – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie, elektroniczny dokument, który umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie: od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji – dodaje.
E-skierowania staną się obowiązkowe 8 stycznia 2021 roku. Do tego momentu to do lekarza należy decyzja, czy skorzysta z tradycyjnej czy elektronicznej formy druku. Te drugie stają się jednak coraz bardziej popularne. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku medycy wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie – ponad dwa razy więcej niż pod koniec ub. roku. W rekordowym maju sięgali po nie aż 26 tys. razy.
Regularnie rośnie również liczba placówek korzystających z e-skierowań. W całym kraju jest ich już 2443. W Małopolsce tego rodzaju rozwiązanie wdrożyło m.in. 85 krakowskich placówek, 11 tarnowskich i trzy bocheńskie, a lekarze z całego naszego regionu łącznie wystawili już ponad 9 tys. e-skierowań.
E-skierowanie to duże ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. Taki dokument można uzyskać podczas teleporady czy wideoporady, a następnie na dalsze konsultacje lekarskie czy badania diagnostyczne zapisać się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod – indywidualny dla każdego skierowania – oraz swój numer PESEL. Elektroniczne druki skracają również sam proces rejestracji. Wszystkie dane, potrzebne do zapisania pacjenta, są bowiem pobierane automatycznie, po wpisaniu podanego przez niego kodu.