Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Rak piersi niezmienne pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mieszkanek naszego kraju, a ryzyko jego rozwoju rośnie z wiekiem. W 2020 r. taką diagnozę usłyszało blisko 18 tys. Polek, zmarło blisko 7 tys. z nich.
- Szansę na wczesne wykrycie niepokojących zmian, gdy ich leczenie jest prostsze i bardziej skuteczne, daje regularna mammografia. Można ją wykonać bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek w ramach finansowanego przez nas programu profilaktyki raka piersi – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – W listopadzie został on poszerzony, dzięki czemu w tym roku z takiej diagnostyki może skorzystać ponad 670 tys. Małopolanek. Warto wykorzystać tę możliwość i umówić wizytę w pracowni stacjonarnej albo mammobusie – dodaje.
Program profilaktyki raka piersi obejmuje kobiety w wieku 45-74 lata, które nie wykonywały tego rodzaju badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na szczególne czynniki ryzyka otrzymały pisemne wskazane, by badać się częściej – po upływie roku.
Profilaktyczna diagnostyka obrazowa piersi jest wykonywana w pracowniach stacjonarnych w różnych częściach regionu oraz na pokładzie mammobusów. Specjalne mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. Dzięki temu panie mogą zbadać się blisko domu, bez konieczności dalekich podróży.
W styczniu mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 63 razy i dotrą do 17 różnych powiatów. Z badań na ich pokładzie będzie można skorzystać m.in. w Jerzmanowicach, Wieprzu, Baranówce, Lisiej Górze czy Iwanowicach Dworskich. Szczegółowy harmonogram ich postojów jest dostępny na stronie małopolskiego NFZ w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.
Mammografia w mammobusach nie różni się jakością od badania realizowanego w pracowni stacjonarnej. Taką diagnostykę wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.
W ub. roku z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystały 75 473 Małopolanki. Ponad 41 tys. z nich wykonało mammografię w pracowniach mobilnych. Spośród wszystkich, które zdecydowały się na kontrolę swojego stanu zdrowia, ponad 3,8 tys. skierowano do dalszej diagnostyki, która obejmuje m.in. dodatkowe badania obrazowe czy biopsję.
W tym roku z programu może skorzystać ponad 670 tys. Małopolanek. Pozostałe mają możliwość wykonania bezpłatnego badania piersi (mammografii lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekolog, onkolog) we wskazanym przez niego miejscu.
W tym roku szersza jest również liczba kobiet, które kwalifikują się do programu profilaktyki raka szyjki macicy. Od listopada obejmuje on panie w wieku 25-64 lata. To ponad milion Małopolanek. Z przesiewowej cytologii mogą one korzystać raz na trzy lata. Badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W całej Małopolsce jest ich ponad 200.