Dla mediów

Informacje prasowe

Pomoc medyczna w Boże Narodzenie

23-12-2024
  • Choroba nie wybiera i może się zdarzyć także w święta.
  • W Boże Narodzenie dyżurują medycy w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Małopolsce jest ich blisko 50, w różnych częściach regionu.
  • Ci, którzy święta planują spędzić za granicą, powinni zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku jej braku rozwiązaniem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ.

Infekcja, ból brzucha, uraz, wysypka. Nagła choroba może się przydarzyć także podczas świąt. W Boże Narodzenie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. W tym czasie – podobnie jak w inne weekendy, święta i noce – podstawową pomoc zapewniają medycy w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Małopolsce jest blisko 50 takich punktów, w różnych częściach regionu. Nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do dowolnego z nich. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, w uzasadnionych przypadkach – także w domu pacjenta.

Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”. Działają one w godz. 18-8 rano kolejnego dnia od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta.

Z nagłym bólem zęba nocami, wieczorami i w święta można zgłosić się do gabinetów doraźnej pomocy stomatologicznej. Dentyści zapewniają w nich opiekę w przypadku m.in. ostrego bólu zęba, obrzęku twarzy, urazu np. złamania zęba czy żuchwy, krwawienia w obrębie jamy ustnej. W gabinetach są przyjmowani pacjenci, którzy nie mogą czekać na pomoc. Są one otwarte w godz. 19-7 rano kolejnego dnia od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta. W Małopolsce doraźna pomoc stomatologiczna jest udzielana w placówkach w Krakowie i Trzebuni:

  • Kraków, ul. Oboźna 4/1, tel. 532 776 892;
  • Trzebunia 444, tel. 12 312 77 06.

SOR – tu ratuje się życie

W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.

Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300.

Zanim ratownicy dotrą na miejsce wypadku czy do ofiary zawału, kluczowe znaczenie ma reakcja świadków zdarzenia. W niesieniu ratunku pomaga aplikacja mojeIKP, którą warto zainstalować w swoim telefonie. Ułatwia ona kontrole nad informacjami o naszym zdrowiu – m.in. e-receptach czy e-skierowaniach – a jej częścią jest także zakładka z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Znajdują się w niej zasady postępowania m.in. w sytuacji bólu w klatce piersiowej, wypadku komunikacyjnego, udaru mózgu, omdlenia czy ostrej reakcji alergicznej.

Za granicę z EKUZ

Ci, którzy Boże Narodzenie planują spędzić w kraju Unii Europejskiej, EFTA lub Wielkiej Brytanii, powinni do walizki zapakować Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do potrzebnej opieki medycznej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie dotyczą mieszkańców danego kraju. Oznacza to, że jeśli w danym państwie np. wizyty u lekarzy specjalistów są częściowo płatne, korzystający z nich Polak również poniesie część kosztów.

W przypadku braku EKUZ wyjściem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Może go uzyskać osoba ubezpieczona, która obecnie przebywa za granicą, potrzebuje pomocy medycznej i musi potwierdzić prawo do niej, by nie ponosić kosztów opieki. Certyfikat jest wydawany w wyjątkowych okolicznościach – kiedy koniecznie jest podjęcie leczenia. Ma on ograniczony termin ważności – zazwyczaj do okresu korzystania z pomocy.

Wniosek o wydanie certyfikatu można złożyć m.in. za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Znajduje się on w zakładce „Ezdrowie” i następnie „Ubezpieczenia zdrowotne za granicą”. Gotowy dokument w formie cyfrowej jest dostępny w aplikacji.

Zapytaj konsultanta TIP

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultacji Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod nr. tel. 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konsultanci podpowiedzą, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy jak skontaktować się z najbliższym szpitalem.

Wszystkie aktualności