Dla mediów

Informacje prasowe

Pierwsza pomoc to supermoc

10-06-2024
  • Według badań CBOS tylko 19 proc. pytanych jest absolutnie pewnych, że potrafiłoby udzielić pierwszej pomocy.
  • Zawahanie może kosztować ludzkie życie. Pozbawiony tlenu mózg zaczyna umierać po zaledwie czterech minutach, a zmiany zachodzące w nim są nieodwracalne.
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy będzie można przypomnieć sobie w małopolskim NFZ.
  • Bezpłatne szkolenie, które poprowadzi zespół Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, odbędzie się we wtorek 11 czerwca o godz. 12 w sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W).

Lato to dla wielu z nas czas oddechu od szkoły i pracy, beztroskiego wypoczynku, podróży. To jednak także okres udarów i poparzeń słonecznych, zatruć, utonięć, złamań i stłuczeń, wypadków na drogach. Do tych ostatnich dochodzi najczęściej właśnie wtedy, gdy teoretycznie warunki do prowadzenia pojazdów są najlepsze – w okresie czerwiec-wrzesień. Statystyki policyjne pokazują, że w ub. roku w tych czterech miesiącach odnotowano łącznie ponad 8,5 tys. wypadków drogowych. W całym roku było ich 20 tys.

Średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 minut w mieście i ok. 15 minut poza nim. Tymczasem w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia decydująca może być każda sekunda. Ludzki mózg pozbawiony tlenu zaczyna umierać po zaledwie czterech minutach, a zmiany zachodzące w nim są nieodwracalne. Dla wielu ofiar wypadków, udarów czy zawałów jedyną szansą jest więc pierwsza pomoc udzielona przez świadków zdarzenia.

Według badań CBOS 67 proc. Polaków deklaruje, że umiałoby w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy. Tylko 19 proc. pytanych jest jednak całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie. 

- Wbrew pozorom prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, gdy od naszej reakcji będzie zależeć ludzkie życie, jest bardzo duże. A wcielenie się w rolę ratownika to nie tylko kwestia dobrej woli, odruchu serca – to prawny obowiązek każdego z nas – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Okazją, by przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, są szkolenia, które organizujemy wspólnie z zespołem Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. To wiedza, którą warto utrwalać, by w razie potrzeby, gdy do głosu dojdzie także stres, skorzystać z niej bez zawahania – dodaje.

Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy odbędzie się w najbliższy wtorek 11 czerwca w godz. 12-14 w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Jest bezpłatne, nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Ratownicy z KPR pokażą m.in. jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową czy korzystać z defibrylatora AED. Wytłumaczą także, jak zadbać o własne bezpieczeństwo przy udzielaniu pomocy, ocenić stan poszkodowanego i jakie najważniejsze informacje przekazać w rozmowie z dyspozytorem medycznym.

Kolejne szkolenie jest planowane we wrześniu.

Wizyta w SOK to jak zwykle także okazja do rozmowy z doradcami małopolskiego NFZ ds. profilaktyki. Podpowiedzą oni, jak znaleźć program profilaktyczny dla siebie i zdrowiej jeść z serwisem Diety NFZ. Na miejscu można także skorzystać z bezpłatnego kiosku profilaktycznego oraz dowiedzieć się wszystkiego o aktywowaniu Internetowego Konta Pacjenta i aplikacji mobilnej mojeIKP. W tej ostatniej znajduje się specjalna zakładka „Pierwsza pomoc” ze wskazówkami dotyczącymi czynności potrzebnych do niesienia ratunku np. w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności