Dla mediów

Informacje prasowe

Pacjenci ocenią wizyty u lekarzy rodzinnych

22-07-2020

Do osób, które w ostatnich miesiącach szukały pomocy lekarzy pierwszego kontaktu, mogą w najbliższym czasie zadzwonić ankieterzy z pytaniami dotyczącymi przebiegu takiej konsultacji. Na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdzają oni, jak w dobie epidemii koronawirusa została zorganizowana praca placówek podstawowej opieki zdrowotnej i jak pacjenci oceniają korzystanie z ich usług.

Badanie prowadzone na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia wystartowało na początku lipca. Ma ono formę telefonicznej ankiety, trwającej zaledwie kilka minut. Specjalnie przygotowany kwestionariusz składa się z 12 różnych pytań. Podczas rozmowy telefonicznej ankieter będzie chciał dowiedzieć się od pacjenta m.in. czy ten rzeczywiście na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy korzystał z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a jeśli tak w jakiej formie odbyła się taka konsultacja. Poprosi również o ocenę, czy pacjent miał trudności z dodzwonieniem się do przychodni oraz czy problem z jakim zgłosił się do lekarza został rozwiązany, a medyk w jasny i zrozumiały sposób udzielił mu informacji dotyczących jego zdrowia. Ostatnia część kwestionariusza została poświęcona teleporadom. Ankieterzy będą sprawdzać, czy w sytuacji gdy zdalna konsultacja okazała się niewystarczająca, chorym proponowano osobistą wizytę w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i czy pacjenci byli gotowi skorzystać z takiej możliwości.

Do udziału w badaniu zostali wytypowani pacjenci, którzy w ostatnich czterech miesiącach skorzystali z porady lekarza pierwszego kontaktu. Każdy z nich na początku rozmowy zostanie zapytany o chęć udziału w ankiecie. Szczegółowe pytania z kwestionariusza usłyszą tylko te osoby, które wyrażą na to zgodę.

Ankieta jest w pełni anonimowa. Ankieterzy wykonujący telefony na zlecenie NFZ nie mają dostępu do danych osobowych wytypowanego pacjenta – np. imienia, nazwiska, adresu czy numeru PESEL. Nie posiadają również szczegółowych informacji o rodzaju świadczenia, z którego korzystał chory czy zaleconych mu przez lekarza badaniach i lekach. Tego rodzaju dane nie są potrzebne do przeprowadzania badania – ankieterzy nie będą o nie prosić, a pacjent, który odbierze telefon nie powinien ich podawać.

Jak podkreśla Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie, prowadzone badanie pomoże w realnej ocenie dostępności do porad lekarzy pierwszego kontaktu w dobie epidemii koronawirusa. – Monitorowanie jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej oraz efektywne gospodarowanie środkami publicznymi to jedno z podstawowych zadań Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego tak ważna jest dla nas opinia pacjentów, którzy w tym szczególnym czasie korzystali z pomocy lekarzy rodzinnych – mówi Aleksandra Kwiecień.

Jak podkreśla rzeczniczka MOW NFZ, każdy pacjent, który odbierze telefon z pytaniami o leczenie i będzie miał wątpliwości, czy rzeczywiście bierze udział w badaniu zleconym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, może to w łatwy sposób zweryfikować. Żeby potwierdzić tożsamość ankietera, wystarczy skontaktować się z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590.

Wszystkie aktualności