Dla mediów

Informacje prasowe

Pacjenci krócej czekają na zabieg usunięcia zaćmy i wracają po nim od razu do domu

24-07-2019

Od kwietnia oddziały okulistyczne w Małopolsce systematycznie zwiększają liczbę pacjentów, którzy operowani są z powodu zaćmy w trybie jednodniowym. Taki sposób organizacji świadczeń pozwala skrócić czas oczekiwania, wpływa na przyjęcie większej liczby pacjentów, a także pozwala pacjentowi wrócić w dniu zabiegu do domu. Dodatkowo NFZ nie limituje finansowo tych zabiegów i płaci za każde zrealizowane świadczenie dla pacjenta.

Zabiegi usunięcia zaćmy realizowane są w 3 trybach: hospitalizacji, hospitalizacji planowej oraz chirurgii jednego dnia. W styczniu 2019 r. 75 procent pacjentów jeszcze tego samego dnia po zabiegu usunięcia zaćmy wychodziło do domu, pozostała grupa przebywała w szpitalu nawet 2-3 dni. W niektórych placówkach pobyt kilkudniowy dotyczył wszystkich pacjentów. Takie hospitalizacje to m.in. wyższy koszt dla szpitala i płatnika, a także dłuższy czas oczekiwania na zabieg. W najlepszych zagranicznych ośrodkach tylko 5-10% pacjentów przebywa przez kilka dni w szpitalu z powodu zaćmy.

Dzięki dobrej organizacji pracy szpitali w czerwcu br. już ponad 96 procent pacjentów opuszczało szpital w dniu zabiegu. W Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie oraz w pozostałych placówkach wykonujących zabiegi usunięcia wszyscy lub niemal wszyscy pacjenci byli operowani w trybie jednodniowym.

Od 1 kwietnia br. NFZ nie limituje finansowo zabiegu usunięcia zaćmy. Po kwartale zgodnie ze złożonym wnioskiem szpitale otrzymają zapłatę za wszystkie wykonane zabiegi. Do placówek, w których operowani są pacjenci z zaćmą, trafi w roku 2019 o ok. 15 mln złotych więcej niż dotychczas.

Nasze analizy wskazują, że w Małopolsce docelowo średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w ciągu roku, w przypadkach pilnych, skróci się do miesiąca, a w przypadkach stabilnych do około roku.

W Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie, który wykonuje najwięcej zabiegów usunięcia zaćmy w województwie i gdzie czeka najwięcej pacjentów, również widać znacząco skutek wprowadzenia nielimitowości świadczeń zabiegów zaćmy. Ponadto Szpital dokonał zmiany jakościowej i organizacyjnej oraz przeniósł ciężar realizowanych świadczeń z trybu hospitalizacja na tryb jednodniowy, co pacjenci odebrali z korzyścią.

Aktualnie 95 procent pacjentów opuszcza szpital w dniu zabiegu. Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy skrócił się w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym o 150 dni, a liczba czekających pacjentów zmniejszyła się z prawie 9 tysięcy do ok. 6,5 tysiąca.

W Małopolsce z operacji usunięcia zaćmy pacjenci w stanie stabilnym mogą skorzystać w 8 placówkach jeszcze w tym roku, W przypadkach pilnych w 15 placówkach pacjenci mogą skorzystać z zabiegu w przeciągu 3 miesięcy.

Coraz krótsze kolejki to wynik zniesienia limitów finansowych, ale też regularny wzrost nakładów na zabiegi usunięcia zaćmy od 2017 r. W 2018 r. OW NFZ w planach pierwotnych umów określił nakłady na realizację zabiegów zaćmy na poziomie 38 mln zł., natomiast zapłacił za wszystkie zabiegi wykonane w 2018 r. na poziomie blisko 54 mln zł.

Początkowy plan umów na 2019 r. stanowił kwotę 44,8 mln zł. przy czym kwota ta ulega sukcesywnej zmianie z uwagi na zwiększoną realizację świadczeń. Można spodziewać się dalszego wzrostu poziomu realizacji świadczeń nawet do 60 mln zł. w roku bieżącym.

W pierwszym półroczu 2019 r. małopolskie placówki wykonały 12 728 zabiegów, czyli o 1 746 więcej niż w 2018 r., przy czym znaczący wzrost wykonania widać w 2 kwartale – o ponad 1000 zabiegów – co jest wynikiem zniesienia limitów w zabiegach uśnięcia zaćmy.

Rekordziści w skracaniu kolejek na zabiegi usunięcia zaćmy w Małopolsce

Przypadki stabilne

  1. "Oko-Test" Dorożyński, Nowy Targ - średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 441 dni – 85%
  2. Szpital MSWiA, Kraków – średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 465 dni – 60%
  3. Szpital Uniwersytecki, Kraków - średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 393 dni – 52%

Przypadki pilne

  1. "Oko-Test" Dorożyński, Nowy Targ - średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 72 dni – 100%
  2. Spec Med Woś, Sieroń – Sitarz, Rabka-Zdrój - średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 142 dni – 55%
  3. Szpital Uniwersytecki, Kraków - średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 129 dni – 69%
  4. Szpital MSWiA, Kraków – średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 128 dni – 52%
  5. Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego, Nowy Sącz- średni rzeczywisty czas oczekiwania skrócił się o 85 dni – 70%
Wszystkie aktualności