Dla mediów

Informacje prasowe

Operacje usunięcia zaćmy w trzech nowych małopolskich placówkach

15-05-2023
  • Do 25 wzrosła liczba placówek, które w Małopolsce wykonują zabiegi usunięcia zaćmy.
  • Małopolski NFZ zawarł nowe umowy z lecznicami z Myślenic, Tuchowa i Nowego Targu.
  • Obecnie chorzy operowani w trybie stabilnym są przyjmowani przez okulistów po upływie średnio 40 dni. To dziewięć razy krócej niż jeszcze w 2019 r.

Operacje wymiany zmętnionej soczewki u chorych z zaćmą są aktualnie przeprowadzane w 25 lecznicach w całej Małopolsce.

- Do listy placówek wykonujących tego typu zabiegi od kwietnia dołączyły kolejne trzy oddziały – informuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Zależy nam, by Małopolanie cierpiący na kataraktę mogli liczyć na pomoc okulistów jak najszybciej. Umożliwia to poszerzanie listy lecznic, które ją oferują i brak limitów finansowania takich operacji – wskazuje.

Nowe placówki, które dołączyły do tych operujących zmętnioną soczewkę, to:

  • Allmedica sp. z oo., ul. Tysiąclecia 111, 34-400 Nowy Targ;
  • Chirurgia jednego dnia "Oko-Med" Bożena Świątek, ul. Drogowców 6, 32-400 Myślenice;
  • Centrum Zdrowia Tuchów sp. z o.o., ul. Szpitalna 1, 33-170 Tuchów.

Od kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz zdrowia finansuje takie zabiegi bez limitów. Oznacza to, że regionalne placówki okulistyczne nie są ograniczone wysokością zawartych umów i otrzymują zapłatę za każdego przyjętego chorego. To z kolei umożliwiło im przeorganizowanie swojej pracy i przyjmowanie większej liczby chorych.

Jeszcze w kwietniu 2019 r. w kolejce do usunięcia zaćmy w trybie stabilnym czekało blisko 25 tys. mieszkańców naszego regionu. Pod koniec kwietnia br. na tej liście było już tylko niespełna 2,2 tys. osób.

Krótszy jest również czas mijający od momentu rejestracji na zabieg do jego wykonania. Obecnie pacjenci z pilnym skierowaniem w naszym województwie trafiają pod opiekę specjalistów od usuwania zaćmy średnio po 18 dniach – ponad sześć razy szybciej niż przed trzema laty. Chorzy operowani w trybie stabilnym są przyjmowani przez okulistów po upływie średnio 40 dni. W 2019 r. w kolejce czekali ponad dziewięć razy dłużej – powyżej roku.

Co więcej, w niemal wszystkich regionalnych placówkach wykonanie operacji obecnie jest możliwe przed upływem trzech miesięcy – niezależnie od rodzaju skierowania. U rekordzistów pierwsze terminy w trybie stabilnym są wyznaczane w ciągu dwóch tygodni (Oko-Test w Nowym Targu, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie, Nowoczesne Centrum Medyczne Okoklinik w Chrzanowie, Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach).

W ub. roku w całym województwie wykonano ponad 23,5 tys. zabiegów usunięcia zaćmy. Najwięcej pacjentów zoperowano w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie (3387), Oko-Test w Nowym Targu (2308) oraz Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie (1984).

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności