Dla mediów

Informacje prasowe

Nowe punkty pobrań dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

13-11-2020

Od piątku (13.11) pacjenci skierowani na test w kierunku koronawirusa, mogą wykonać badanie w mobilnym gabinecie w Andrychowie. W sobotę pracę rozpoczyna kolejny punkt pobrań w Krakowie.

Pacjenci z Andrychowa i okolic na wymaz niezbędny do wykonania testu diagnozującego zakażenie koronawirusem mogą już zgłaszać się do punktu, który powstał przy al. Wietrznego 5, na parkingu naprzeciwko basenu. Mobilny punkt rozpoczął swoją pracę w piątek (13.11) i jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 11-20 oraz w niedziele w godz. 12-15.

Z kolei w sobotę ruszy kolejny, trzynasty, punkt w Krakowie – przy ul. Kremskiego 79. W tym miejscu medycy będą pobierać wymazy od osób z podejrzeniem COVID-19 od poniedziałku do piątku w godz. 8-20, a w weekendy w godz. 8-15.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca, liczba miejsc, gdzie małopolscy pacjenci mogą wykonać test w kierunku koronawirusa zwiększyła się dwukrotnie. Na mapie całego regionu jest już 50 specjalnych punktów pobierania wymazów. Godziny ich pracy są systematycznie wydłużane, a w jednym z krakowskim punktów – przy szpitalu im. Rydygiera (os. Złotej Jesieni 1) - pacjenci mogą wykonać potrzebne badanie o dowolnej porze dnia i nocy.

Informacje na temat adresów i godzin funkcjonowania wszystkich punktów pobrań w Małopolsce są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej małopolskiego NFZ oraz stronie pacjent.gov.pl. Potrzebne wskazówki można również uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590.

W punktach pobierania wymazów test może wykonać pacjent, któremu diagnostykę w kierunku COVID-19 zalecił lekarz rodzinny. Badanie jest bezpłatne, a jego koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoby, które aktywowały Internetowe Konto Pacjenta, wynik testu mogą sprawdzić za jego pośrednictwem. Informacja o rezultacie badania jest również dostępne dla lekarza, który je zlecił.

Wszystkie aktualności