Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Nowe placówki psychiatryczne dla dzieci na mapie Małopolski
- Zależy nam na tym, by dostęp dzieci i młodzieży do opieki psychiatrycznej był jak najłatwiejszy. Dzięki kolejnym umowom zawartym przez nasz oddział, najmłodsi pacjenci zyskają dodatkowe placówki, blisko swojego miejsca zamieszkania, gdzie będą mogli zgłosić się po potrzebną pomoc – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
W przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z kryzysem psychicznym, pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Są one tzw. I poziomem referencyjnym systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.
Od listopada do listy takich ośrodków w naszym regionie dołączyły kolejne placówki. Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł w tym zakresie umowy z dwoma krakowskimi poradniami: poradnią EURO-MEDICA sp. z o.o. (Kraków, ul. Głowackiego 4/9) oraz ALLMEDICA sp. z o.o. (ul. Zakopiańska 2a/LU3).
Od początku miesiąca dłuższa jest także lista lecznic z II poziomu referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Tego rodzaju placówki oferują wsparcie także tym najmłodszym pacjentom, którzy wymagają ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów.
Dzięki dodatkowym kontraktom blisko swojego miejsca zamieszkania z tego rodzaju opieki będą mogły skorzystać dzieci i młodzież m.in. z powiatów wadowickiego, chrzanowskiego, gorlickiego czy nowotarskiego. Trzy nowe centra poprowadzi ALLMEDICA sp. z o.o.:
Wszystkie oferują pomoc w poradniach zdrowia psychicznego oraz terapię w oddziałach dziennych.
Leczenie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.
Łącznie w Małopolsce za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiada 46 placówek. 32 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 11 to centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (w tym sześć z oddziałami dziennymi). Na III poziomie referencyjnym pomocy udzielają trzy lecznice, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów.