Dla mediów

Informacje prasowe

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Małopolsce

05-09-2023

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Małopolsce

  • Od 1 września Centrum Zdrowia Tuchów realizuje pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego.
  • Bezpłatne wsparcie mogą w nim uzyskać dorośli w kryzysie psychicznym.
  • To 12 Centrum Zdrowia Psychicznego w Małopolsce.

Opiekę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Model opieki psychiatrycznej zmienia się z izolacyjnego, na taki kładący nacisk na opiekę środowiskową, blisko domu i rodziny chorego. Centra zdrowia psychicznego są ważnym elementem tej zmiany. W Małopolsce jest ich już 12. Do każdego można zgłosić się bez skierowania i otrzymać profesjonalne wsparcie – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, w razie potrzeby – także pobyt w szpitalu. Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w ciągu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

Od początku września kolejny taki ośrodek w Małopolsce działa w Centrum Zdrowia Tuchów. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym, które mieszkają w 13 gminach powiatu tarnowskiego (Cieżkowice, Gromnik, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno, Szerzyny). Opieką Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzonego przez Centrum Zdrowia Tuchów zostanie objęta populacja 113 965 dorosłych mieszkańców tego obszaru.

Do CZP nie obowiązują skierowania, wizyty nie trzeba wcześniej umawiać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów koordynacyjno-zgłoszeniowych, w których specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Tuchowie jest 12 tego rodzaju ośrodkiem w Małopolsce. Pozostałe centra działają na terenie m.in. Krakowa, Myślenic, Gorlic, Tarnowa, Andrychowa, Oświęcimia, Chrzanowa.

Od września rozszerzyliśmy obszar działania CZP w Chrzanowie o gminę i miasto Krzeszowice – CZP zorganizował i prowadzi Szpital Powiatowy w Chrzanowie.

Pracę centrów zdrowia psychicznego finansuje Narodowy Funduszu Zdrowia.

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności