Dla mediów

Informacje prasowe

Nowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Małopolsce

16-01-2023
  • Od stycznia w Małopolsce działają dwa kolejne centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
  • Ośrodki powstały w Tarnowie i Tomaszkowicach.
  • Ich opieka jest bezpłatna, finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia.
  • W ub. roku z pomocy w takich placówkach skorzystało ponad 5,2 tys. osób.

- Nieustannie rozwijamy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, tak, by dostęp do niej był jak najłatwiejszy. Pod koniec ub. roku podpisaliśmy umowy z pięcioma ośrodkami, odpowiadającymi za wsparcie najmłodszych w kryzysie psychicznym. W styczniu przyjmowanie pacjentów rozpoczęły kolejne dwie placówki – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

W przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z trudnościami psychicznymi, nowy model opieki jest podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. W ramach każdego z nich placówki udzielają pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.

Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Za wsparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają także ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów, odpowiadają lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Od stycznia ich lista jest dłuższa o kolejne dwa ośrodki. Małopolski NFZ będzie finansował leczenie w Ośrodku Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej w Tarnowie (ul. Okrężna 4a) oraz centrum prowadzonym przez DA VINCI sp. z o.o. w Tomaszkowicach (Tomaszkowice 498). Obie placówki oferują pomoc w ramach poradni i terapię w oddziałach dziennych.

Łącznie w Małopolsce za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiada 48 placówek. 32 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 13 to centra zdrowia psychicznego (w tym osiem z oddziałami dziennymi). Na III poziomie referencyjnym pomocy udzielają trzy lecznice, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów. 

W ub. roku z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej skorzystało blisko 13 tys. najmłodszych. Z leczenia w centrach zdrowia psychicznego ponad 5,2 tys. osób, w szpitalach III poziomu referencyjnego – ponad 400.

Od jesieni ub. roku w Małopolsce jest również realizowany pilotaż programu opieki dla najmłodszych uzależnionych od technologii cyfrowych. Ze wsparcia w walce z nałogiem można skorzystać w Centrum REHABILIS sp. z o.o. w Oświęcimiu (ul. Zaborska 24B). Do tej pory do placówki zgłosiło się blisko 30 osób.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności