Dla mediów

Informacje prasowe

Na operacje zaćmy pacjenci czekają siedem razy krócej

02-05-2022

Dzięki zniesieniu limitów na finansowanie operacji usuwania zaćmy, Małopolanie cierpiący na kataraktę mogą liczyć na pomoc okulistów bez długiego oczekiwania w kolejce. W regionalnych placówkach takie zabiegi są wykonywane średnio po niespełna dwóch miesiącach od momentu rejestracji pacjenta, a lista oczekujących skróciła się o ponad 22 tys.

Operacje wymiany zmętnionej soczewki u chorych z zaćmą są aktualnie przeprowadzane w 22 lecznicach w całej Małopolsce. Od kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje je bez limitów. Oznacza to, że regionalne placówki okulistyczne nie są ograniczone wysokością zawartych umów i otrzymują zapłatę za każdego przyjętego chorego.

- Nowe zasady finansowania pozwoliły placówkom na przeorganizowanie pracy i przyjmowanie większej liczby pacjentów. W efekcie Małopolanie cierpiący na kataraktę mogą liczyć na pomoc okulistów zdecydowanie szybciej. Liczba oczekujących na zabieg skróciła się już o ponad 22 tys. osób – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Jeszcze w kwietniu 2019 r. w kolejce do usunięcia zaćmy w trybie stabilnym czekało blisko 25 tys. mieszkańców naszego regionu. Pod koniec marca br. na tej liście było ich tylko 2,5 tys.

Analizy pokazują, że zdecydowanie skrócił się również czas mijający od momentu rejestracji na zabieg do jego wykonania. Obecnie pacjenci z pilnym skierowaniem w naszym województwie trafiają pod opiekę specjalistów od usuwania zaćmy średnio po 17 dniach – ponad sześć razy szybciej niż przed trzema laty. Chorzy operowani w trybie stabilnym są przyjmowani przez okulistów po upływie średnio 54 dni. W 2019 r. w kolejce czekali siedem razy dłużej – ponad rok. Co więcej, w niemal wszystkich regionalnych placówkach wykonanie operacji obecnie jest możliwe przed upływem trzech miesięcy – niezależnie od rodzaju skierowania. U rekordzistów pierwsze terminy są wyznaczane w ciągu dwóch tygodni (Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie, Oko-Test w Nowym Targu, Okoklinik w Chrzanowie, Szpital Miejski w Rabce-Zdroju).

Okuliści operujący zaćmę niezmiennie przyjmowali pacjentów również w okresie pandemii. Najwięcej chorych zoperowano w tym czasie w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie (8,2 tys.), Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie (4,3 tys.) oraz placówce Oko-Test w Nowym Targu (3,2 tys.). Łącznie w 2020 r. w całym województwie wykonano 20,7 tys. takich zabiegów, w 2021 r. 22 tys. W pierwszych trzech miesiącach tego roku w całym regionie zmętniałe soczewki usunięto już ponad  5,2 tys. pacjentów.

- W 2020 r. na sfinansowanie zabiegów usunięcia zaćmy przeznaczyliśmy blisko 49 mln zł. W 2021 r. ta kwota wyniosła ponad 52,9 mln zł – wylicza dyrektor MOW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska. – W tym roku niezmiennie nie obowiązują limity i opłacona zostanie każda wykonana operacja – dodaje.

Zdecydowanie łatwiejszy dostęp do okulistów dla pacjentów z zaćmą, to również spadek liczby tych decydujących się na szukanie pomocy za granicą. Jeszcze w 2018 r. do małopolskiego NFZ wpłynęło ponad 1,9 tys. wniosków o zwrot kosztów wykonania takiego zabiegu poza Polską. W ubiegłym roku było ich o blisko połowę mniej.

Wszystkie aktualności