Dla mediów

Informacje prasowe

Monitoring wolnych łóżek w szpitalach. Żołnierze WOT zapewnią wsparcie

09-11-2020

W poniedziałek (9.11) w szpitalach Małopolski pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich zadaniem będzie wsparcie pracowników szpitali w monitorowaniu i aktualizowaniu danych o wolnych miejscach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki walczące z epidemią COVID-19 wspomogą żołnierze WOT. Propozycję wsparcia otrzymały w Małopolsce 32 szpitale.

Kluczowe dane

Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane przez wspierających szpitale żołnierzy 7 dni w tygodniu, co 3 godziny.

Pracownicy NFZ przeszkolili żołnierzy

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajęli się pracownicy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wszystkie aktualności