Dla mediów

Informacje prasowe

Mamo, mamo, mammografia!

24-05-2024
  • W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. w Małopolsce z programu skorzystały blisko 34 tys. kobiet – o 9 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.
  • W tym roku uprawnionych do profilaktycznej mammografii jest ponad 670 tys. Małopolanek.

- Regularne badanie piersi to szansa, by upewnić się, że jesteśmy zdrowe, a w razie niepokojących zmian rozpocząć leczenie na wczesnym etapie rozwoju choroby, gdy skuteczna terapia jest zdecydowanie łatwiejsza. Od listopada ub. roku z profilaktycznej mammografii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia może korzystać jeszcze szersza grupa kobiet. Programem zostały bowiem dodatkowo objęte panie w wieku 45-49 i 70-74 lata – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Dzień Matki to świetna okazja, by zabrać mamę, siostrę czy ciocię na mammografię i zachęcać wszystkie panie do aktywnej profilaktyki – dodaje.

Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolanek. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2021 r. na nowotwór złośliwy zachorowało ponad 7,3 tys. mieszkanek naszego regionu. W niemal co czwartym przypadku był to rak piersi.

Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mogą one raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne. Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy zgłosić się do jednej z 33 pracowni stacjonarnych w regionie albo do mobilnego gabinetu – mammobusu.

Mammobusy docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły kontrolować swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. Diagnostyka na ich pokładzie nie różni się jakością od tej wykonywanej w stacjonarnej pracowni. Tylko do końca maja mammobusy zaparkują m.in. w Babicach, Żabnie i Brzeźnicy. Aktualny harmonogram ich postojów można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Mammografię wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.

Nasza analiza pokazuję, że w listopadzie i grudniu ub. roku – pierwszych dwóch miesiącach po rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi – w Małopolsce z możliwości takiej diagnostyki skorzystało 3,6 tys. kobiet w wieku 45-49 lat i 4,5 tys. w wieku 70-74. Dla 5 tys. z nich było to pierwsze badanie.

W tym roku do udziału w programie jest uprawnionych ponad 670 tys. Małopolanek. W okresie styczeń-kwiecień br. w pracowniach stacjonarnych i mammobusach zbadały się blisko 34 tys. kobiet. To o ponad 9 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.. U 19 tysięcy z nich potwierdziło się, że są zdrowe, Pozostałe czeka dodatkowa diagnostyka z powodu wykrytych zmian.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności