Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
- Zakłady opiekuńczo-lecznicze i pielęgnacyjno-opiekuńcze zapewniają wsparcie tym pacjentom, którzy nie wymagają pobytu w szpitalu, ale ze względu na swój stan zdrowia nie są samodzielni. Nowe umowy, które zawarliśmy z kolejnymi ośrodkami, ułatwią Małopolanom korzystanie z tego rodzaju pomocy – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub opiekuńczo-leczniczego (ZPO/ZOL) może zostać przyjęty ubezpieczony chory, który ze względu na swój stan zdrowia wymaga całodobowego wsparcia. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego np. lekarz rodzinny, a o objęciu opieką decyduje ocena poziomu samodzielności według skali Barthel. Pacjent w zakładzie może liczyć na pomoc zespołu specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, psychologów czy rehabilitantów. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje specjalistyczną opiekę medyczną, natomiast chory pokrywa koszty samego pobytu.
Od stycznia w regionie działają dwa kolejne takie ośrodki. Małopolski NFZ zawarł umowy z placówkami w Klęczanach (ALFA sp. z o.o., Klęczany 182) oraz Siedliskach (Centrum Zdrowia Tuchów sp. z o.o., Siedliska 133 b). Łącznie w naszym regionie jest ich 41, a liczba łóżek wzrosła o 113 do 2 930 łóżek.
Dłuższa jest także lista zakładów opiekuńczo-leczniczych dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, którzy wymagają stosowania ciągłej terapii oddechowej przy pomocy respiratora. Od początku roku nowe ośrodki działają w Proszowicach (SP ZOZ w Proszowicach, ul. Kopernika 13) oraz Zagórzycach Dworskich (KTMD sp. z o.o., ul. Kwitnąca 3).
Chorym z przewlekłą niewydolnością oddechową, którzy potrzebują terapii przy pomocy respiratora, ale mogą z niej korzystać we własnym domu, wsparcie i specjalistyczny nadzór zapewniają zespoły długoterminowej opieki domowej dla osób wentylowanych mechanicznie. W ich skład wchodzą lekarze, pielęgniarki oraz fizjoterapeuci. Liczba placówek odpowiadających w naszym regionie za taką pomoc dorosłym pacjentom wzrosła o trzy. W przypadku dzieci umowy zostały zawarte z dwoma kolejnymi lecznicami.
Od początku roku więcej pielęgniarek udziela również pomocy pozostałym chorym wymagającym opieki w swoich domach. Liczba etatów finansowanych przez małopolski NFZ wzrosła o 10. W ramach domowej pielęgniarskiej opieki długoterminowej pielęgniarki pomagają m.in. leczyć rany czy odleżyny, podają leki, podłączają kroplówki, robią zastrzyki, pomagają opiekunom chorego i uczą ich zasad pielęgnacji, doradzają, jak zdobyć potrzebny sprzęt rehabilitacyjny i medyczny. Z ich wsparcia mogą korzystać ubezpieczeni chorzy, na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego np. lekarza rodzinnego, a o objęciu opieką decyduje ocena poziomu samodzielności według skali Barthel.
Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ