Dla mediów

Informacje prasowe

Informacja w sprawie doniesień medialnych

25-11-2021

W nawiązaniu do materiału red. Wojciecha Bojanowskiego wyemitowanego 24 listopada br. w Faktach TVN informujemy, że Centrum Medyczne Masmed w Zabierzowie nigdy nie było realizatorem szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień. Nie figuruje również w wykazie realizatorów.

Do tej pory do NFZ wpłynęło kilkanaście sygnałów dotyczących handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. Wszystkie takie zgłoszenia są analizowane przez specjalny zespół analityczny NFZ, jak również przekazywane policji. Ostatni taki sygnał otrzymaliśmy przed kilkoma dniami.

Już po pierwszych sygnałach, które wpłynęły do NFZ, Fundusz przesłał pismo do wszystkich punktów szczepień z informacją o sankcjach karnych grożących za fałszowanie dokumentacji medycznej, w tym przypadku karty szczepień, oraz za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej przez pracowników punktów. Poinformował również o konieczności zgłaszania takich przypadków właściwym służbom.  

Należy stanowczo podkreślić, że takie działanie po pierwsze zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa, po drugie - jest przestępstwem i prowadzi do odpowiedzialności karnej.

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego OW NFZ

 

Wszystkie aktualności