Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że co drugi dorosły Polak (15+) dźwiga kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Na przestrzeni ostatnich lat odsetek ten systematycznie rośnie, szacunki wskazują, że już w przyszłym roku z otyłością będzie mierzyć się blisko 30 proc. mieszkańców naszego kraju. Ta zaś jest poważnym problemem zdrowotnym, który wiąże się z szeregiem groźnych powikłań, wpływając m.in. na ryzyko rozwoju cukrzycy czy nowotworów piersi.
Epidemia zbędnych kilogramów jest w dużej mierze efektem zmian w naszym stylu życia – na co dzień towarzyszy nam stres, mało śpimy, niezdrowo jemy, a odpoczywamy na kanapie. Tymczasem regularna aktywność fizyczna to recepta na profilaktykę szeregu chorób układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów i „tabletka” istotna w terapii wielu różnych schorzeń. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia na intensywne ćwiczenia (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze) dorośli powinni poświęcać 150 minut tygodniowo, a w przypadku umiarkowanej intensywności aktywności (np. spacer, zakupy, praca na działce) – 300 minut w tygodniu.
Dla tych, którzy ciągle szukają motywacji, by zacząć ćwiczyć, okazją do zdrowych zmian są „Środy z fizjoterapią”. W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia rusza właśnie ich druga edycja.
W ramach inicjatywy przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów regularnie pojawiają się w sali obsługi klientów MOW NFZ w Krakowie oraz w Delegaturze MOW NFZ w Tarnowie. Spotkania z nimi to szansa, by przekonać się, że ruch wpływa na formę całego naszego organizmu, zapytać o najlepsze ćwiczenia dla siebie i swoich bliskich, skonsultować problemy z przeciążonym kręgosłupem czy stawami, dowiedzieć się, jak aktywność fizyczna pomaga w pełnym powrocie do zdrowia.
Pierwszy tegoroczny dyżur fizjoterapeutów odbędzie się w środę 31 stycznia w krakowskiej sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w godz. 14-16. Na miejscu będzie można bezpłatnie wykonać analizę składu ciała, a wyniki pomiarów omówić z fizjoterapeutami. Na wszystkich zainteresowanych czekają także doradcy ds. profilaktyki małopolskiego NFZ, którzy podpowiedzą, z jakich programów profilaktycznych korzystać, by mieć pewność, że jesteśmy zdrowi i jak zadbać o formę z narzędziami od NFZ – programem treningowym „8 tygodni do zdrowia” oraz serwisem z bezpłatnymi jadłospisami opartymi o dietę DASH.
Wizyta w krakowskiej sali obsługi klientów to od dawna już nie tylko możliwość sprawnego załatwienia formalności związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym, ale również okazja, by porozmawiać o profilaktyce czy skonsultować się z ekspertami z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa. Oprócz fizjoterapeutów w SOK regularnie pojawiają się także krakowskie „Amazonki”, policjanci czy przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aktualne informacje o wszystkich dyżurach są dostępne na stronie www.nfz-krakow.pl.
Harmonogram „Śród z fizjoterapią” w 2024 roku: