Dla mediów

Informacje prasowe

E-skierowania obowiązkowe już za miesiąc. W Małopolsce wystawiono ich 290 tys.

09-12-2020

Elektroniczne skierowania są kolejnym – po e-receptach, e-zwolnieniach i Internetowym Koncie Pacjenta – elementem cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Wirtualne druki zastąpią te tradycyjne już za miesiąc. Od 8 stycznia lekarze będą zobowiązani do ich wykorzystywania w przypadku większości usług medycznych – badań diagnostycznych, konsultacji w poradniach specjalistycznych czy leczenia w szpitalach.

Nowe rozwiązanie to duże ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. E-skierowanie można uzyskać podczas teleporady i wideoporady, a następnie na dalsze konsultacje lekarskie czy badania zapisać się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod – indywidualny dla każdego skierowania – oraz swój numer PESEL. Elektroniczne druki skracają również sam proces rejestracji. Wszystkie dane, potrzebne do zapisania pacjenta, są bowiem pobieranie automatycznie, po wpisaniu podanego przez niego kodu.

System potrzebny do wystawiania e-skierowań jest gotowy już od dawna, zaś większość placówek medycznych w naszym województwie jeszcze przed godziną zero zdecydowała się na rozstanie z papierowymi dokumentami. Do tej pory lekarze w naszym regionie wystawili już blisko 290 tys. e-skierowań. W swojej codziennej pracy wykorzystuje je 614 małopolskich przychodni i szpitali, a rekordzista - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Kraków-Południe - wystawił ponad 22 tys. takich dokumentów. Wirtualne druki można zrealizować już w 254 małopolskich placówkach – m.in. 94 w Krakowie, 14 w Tarnowie, sześciu w Zakopanem i pięciu w Bochni.

W całym kraju dotychczas wystawiano ponad 4 mln e-skierowań. Ich liczba z dnia na dzień dynamicznie rośnie, a tylko w rekordowym pod tym względem dniu – 1 grudnia – lekarze korzystali z takiej formy kierowania pacjentów na dalsze leczenie czy potrzebne badania aż 56 tys. razy.

Żeby ułatwić rozstanie z papierowymi dokumentami wszystkim tym lekarzom, którzy e-skierowań jeszcze nie znają, Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia przygotowało specjalny poradnik „E-zdrowie. Przewodnik od A do Z. Edycja II”. Publikacja zawierająca m.in. odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez medyków, będzie dołączona do najnowszego numeru „Gazety Lekarskiej” i trafi do ponad 180 tys. lekarzy. Można ją również pobrać z strony internetowej Centrum e-Zdrowia.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności