Dla mediów

Informacje prasowe

Dodatkowe pieniądze dla małopolskich szpitali i poradni

16-04-2020

Wyższe ryczałty dla szpitali sieciowych i ambulatoryjnych poradni specjalistycznych oraz dodatkowa pula pieniędzy na leczenie chorych zakażonych COVID-19. Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wprowadził szereg instrumentów finansowych, które zabezpieczają placówki medyczne w naszym regionie w okresie epidemii koronawirusa.

W lutym i marcu do Małopolskiego OW NFZ trafiły dodatkowe środki na sfinansowanie opieki zdrowotnej dla pacjentów w naszym regionie. Dzięki nim wzrosły m.in. ryczałty małopolskich szpitali sieciowych. Początkowo budżet przeznaczony w tym roku na opłacenie ich pracy wynosił 2 029,65 mln zł. Po decyzji o zwiększeniu wyceny za punkt rozliczeniowy o 5 proc., wzrósł o 67,65 mln zł. W efekcie np. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II otrzymał ryczałt wyższy o ponad 12 mln zł, Szpital Uniwersytecki i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu o ponad 10 mln zł, a Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i Szpital Powiatowy w Chrzanowie o ponad 2,2 mln zł.

Większe pieniądze trafią także do części ambulatoryjnych poradni specjalistycznych. Wyższe kontrakty dostaną przychodnie kardiologiczne, endokrynologiczne, urazowo-ortopedyczne oraz neurologiczne. Łącznie na sfinansowanie ich pracy przeznaczono dodatkowo ok. 50 mln zł.

Poradnie i szpitale nie muszą martwić się o wypłaty z budżetu MOW NFZ, nawet jeśli z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów i ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ograniczyły zakres swojej pracy. Wszystkie placówki, które zostały do tego zmuszone, otrzymają miesięczne kwoty porównywalne do tych, na jakie mogłyby liczyć realizując swój kontrakt w dotychczasowych warunkach. Co więcej, wypłaty są szybsze i częstsze. Nawet do czterech razy w miesiącu i bez zbędnej zwłoki.

Małopolskie placówki bezpośrednio zaangażowane w walkę z epidemią koronawirusa będą zaś dodatkowo wynagradzane. Pieniądze potrzebne na ten cel pochodzą z budżetu państwa. Gwarantuje to, że finansowanie diagnozowania i leczenia chorych zakażonych koronawirusem nie odbędzie się kosztem innych pacjentów, za leczenie których płaci NFZ.

Do tej pory na zapobieganie i zwalczanie COVID-19 Małopolski OW NFZ otrzymał ponad 19 mln zł. Część tej kwoty trafi m.in. do krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, który w naszym regionie pełni rolę tzw. szpitala jednoimiennego, w całości zaangażowanego w walkę z koronawirusem. Szpitale jednoimienne oprócz ryczałtu i zapłaty za każdego przyjętego pacjenta z COVID-19, otrzymują również pieniądze za gotowość do udzielania świadczeń w przeliczeniu na liczbę przygotowanych łóżek i respiratorów. W ramach walki z epidemią NFZ płaci także za transport pacjentów, testy w kierunku koronawirusa wykonywane chorym i personelowi medycznemu, pobyt pacjentów w izolatoriach oraz opiekę stomatologiczną dla pacjentów zarażonych i z podejrzeniem choroby.

Pierwsze faktury przesłane do tej pory przez placówki zaangażowane w przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 – na kwotę 264 tys. zł – zostały już opłacone. Kolejne pieniądze trafią na ich konta jeszcze w tym tygodniu.

Wszystkie aktualności