Dla mediów

Informacje prasowe

Dodatkowe pieniądze dla małopolskich szpitali

24-06-2020

Małopolskie szpitale sieciowe od lipca dostaną na swoje funkcjonowanie dodatkowo ponad 26,5 mln zł.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydowały, że od początku przyszłego miesiąca o 3 proc. zwiększy się wycena świadczeń udzielanych przez placówki należące do tzw. sieci szpitali. Zarządzenia prezesa NFZ Adama Niedzielskiego w tej sprawie zostały już podpisane. W ich efekcie szpitale sieciowe w całej Polsce na leczenie pacjentów dostaną dodatkowo 302 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego NFZ.

Do Małopolski z tej kwoty trafi ponad 26,5 mln zł. Z dodatkowej puli Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach comiesięcznego ryczałtu zapłaci regionalnym placówkom więcej za chorych przyjmowanych m.in. na oddziałach ortopedii, kardiologii czy interny. Obecnie trwają analizy dotyczące podziału dodatkowych środków pomiędzy szpitale należące do sieci szpitali w naszym regionie.

Nowe wyceny zaczną obowiązywać 1 lipca, czyli w tym samym czasie, gdy wzrośnie kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Lipcowa podwyżka to już kolejny zastrzyk finansowy dla placówek, które odpowiadają za leczenie pacjentów w naszym regionie. W lutym i marcu do Małopolskiego OW NFZ trafiły dodatkowe środki, dzięki którym zwiększyły się m.in. ryczałty małopolskich szpitali sieciowych. Pula przeznaczona na ich funkcjonowanie wzrosła wówczas o blisko 68 mln zł – do 2 097, 3 mln zł. Większe pieniądze trafiły również do części ambulatoryjnych poradni specjalistycznych. Wyższe kontrakty dostały przychodnie kardiologiczne, endokrynologiczne, urazowo-ortopedyczne oraz neurologiczne. Łącznie na sfinansowanie ich pracy przeznaczono dodatkowo ok. 50 mln zł.

Wszystkie aktualności