Dla mediów

Informacje prasowe

Dodatkowe pieniądze dla małopolskich placówek

12-10-2023
  • NFZ zmienia plan finansowy. Oznacza to więcej środków na nadwykonania, wyroby medyczne i leki.
  • To efekt pozytywnej decyzji minister zdrowia Katarzyny Sójki.
  • Do Małopolski trafi blisko 200 mln zł.

Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie zmieniające plan finansowy NFZ na 2023 r. Nowelizacja zakłada uwolnienie środków z rezerwy ogólnej oraz z tzw. funduszu zapasowego. Łącznie to blisko 1,3 mld zł. Z tej kwoty do MOW NFZ, a następnie do małopolskich placówek trafi blisko 200 mln zł.

Zapłata za nadwykonania

Większość dodatkowych pieniędzy ­zostanie przeznaczona na tzw. nadwykonania, czyli świadczenia medyczne wykonane ponad limit wynikający z umowy z Funduszem. W skali kraju to 900 mln zł, w Małopolsce to niemal 140 mln zł.

Dodatkowe środki dla POZ

Uwolnione środki z rezerwy ogólnej i funduszu zapasowego zasilą również poradnie lekarzy rodzinnych. Do podstawowej opieki zdrowotnej w Małopolsce trafi dodatkowo 30 mln zł.

Jest to związane z rozwojem modelu opieki koordynowanej w POZ, do której już po pierwszym roku funkcjonowania przystąpiło 30% wszystkich poradni w Polsce (150 przychodni POZ w Małopolsce). Opieka koordynowana w POZ obejmuje ponad 12 mln Polaków (dorosłych i dzieci).

Więcej pieniędzy na wyroby medyczne i refundację leków

Nowelizacja planu finansowego na 2023 r. wiąże się również z dodatkowymi środkami, które NFZ przeznaczy na wyroby medyczne i leki. W Małopolsce to 18 mln zł, w skali kraju 170 mln zł.

To już druga zmiana planu finansowego NFZ w tym roku, która pozwoli na zapłacenie nadwykonań. We wrześniu 2023 r. Prezes NFZ przeznaczył:

  • ponad 222 mln zł na nadwykonania w endoprotezoplastyce,
  • przeszło 145 mln zł na nadwykonania w stomatologii,
  • niemal 25 mln zł na nadwykonania w opiece paliatywno-hospicyjnej.

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa MOW NFZ 

Wszystkie aktualności