Dla mediów

Informacje prasowe

Brachyterapia nowotworów w Nowym Sączu

16-01-2025
  • Nowosądecka lecznica jest piątą placówką w Małopolsce, która oferuje tego rodzaju terapię.
  • W tym roku małopolski NFZ przeznaczy na ten cel ponad 900 tys. zł.

- Nowotwory niezmiennie należą do chorób najczęściej diagnozowanych wśród Małopolan. Ich kompleksowe leczenie jest więc jednym z priorytetów naszych działań. Dzięki umowie zawartej ze Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu mieszkańcy subregionu sądeckiego, którzy wymagają leczenia nowotworu przy pomocy brachyterapii, będą mieli zapewnioną taką możliwość na miejscu, bez konieczności podróży do Tarnowa czy Krakowa – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Brachyterapia finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest możliwa w nowosądeckim szpitalu od stycznia. Tylko w tym roku małopolski NFZ przeznaczy na ten cel ponad 900 tys. zł. Nowosądecka lecznica jest piątą placówką w Małopolsce, która oferuje tego rodzaju terapię. Realizują ją także:

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie;
  • Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie;
  • Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie.

Brachyterapia jest jedną z form radioterapii. Polega na napromieniowaniu tkanek nowotworowych przy pomocy izotopu umieszczanego w guzie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pozwala to na wykorzystywanie wysokich dawek promieniowania do skuteczniejszego niszczenia komórek nowotworowych i oszczędzanie zdrowych tkanek.

Brachyterapia może być elementem leczenia m.in. w przypadku pacjentów z nowotworami prostaty, piersi, skóry, płuc, przełyku czy nowotworami ginekologicznymi.

W ub. roku za pomocą brachyterapii w Małopolsce było leczonych 1509 osób.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2022 w województwie małopolskim nowotwór złośliwy rozpoznano u ponad 15,2 tys. osób – 7,4 tys. mężczyzn i 7,8 tys. kobiet. 1,6 tys. Małopolan zachorowało na raka prostaty, 1,8 tys. Małopolanek na raka piersi, 1,3 tys. mężczyzn i kobiet na raka płuc.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności