Dla mediów

Informacje prasowe

Blisko 617 milionów złotych dla placówek medycznych w Małopolsce. Zdecydowana większość z tej kwoty trafi do szpitali sieciowych

24-07-2023
  • Od 1 lipca zostały podniesione minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, opierając się na danych od podmiotów leczniczych, przygotowała rekomendacje, na podstawie których Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje dodatkowe pieniądze na zasilenie sektora ochrony zdrowia.
  • W skali całej Polski jest to rocznie 15 mld zł. Na tę kwotę składają się pieniądze na podwyższenie wynagrodzeń, a także na złagodzenie efektów inflacji. Wrosły także wyceny w zakresach istotnych zwłaszcza dla szpitali powiatowych: interna, chirurgia, położnictwo.
  • W Małopolsce do placówek medycznych do końca roku trafi niemal 617 mln zł. Z tego blisko 475 mln zł to kwota przeznaczona na wzrost wszystkich kontraktów szpitali sieciowych.

Małopolski Oddział NFZ przekazał do wszystkich podmiotów medycznych aneksy zwiększające wartości umów w drugim półroczu 2023 r., a w przypadku tzw. szpitali sieciowych także informację o zwiększeniu wartości ryczałtu PSZ - zwiększenie ryczałtu wyniosło globalnie aż 289,7 mln zł.

To efekt kolejnego wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca. Z 3 wariantów przygotowanych przez AOTMiT został wybrany najkorzystniejszy, który uwzględnia poza kosztami wzrostu minimalnych wynagrodzeń (6,91 mld zł), również pieniądze na redukcję efektów inflacji (7,48 mld zł) oraz wzmocnienie wycen w obszarze interny, chirurgii ogólnej i położnictwa (660 mln zł) – co jest szczególnie ważne w przypadku szpitali powiatowych, które przyjmują zwykle najwięcej pacjentów w tych trzech zakresach.

AOTMiT przygotowała swoje rekomendacje na podstawie danych otrzymanych od placówek medycznych. Pośród szpitali przekazało je 85 proc. podmiotów w całej Polsce, w tym także małopolskie szpitale.

W Małopolsce do wszystkich placówek medycznych z umową z NFZ trafią w ciągu drugiego półrocza 2023 r. dodatkowe niemal 617 mln zł. Ponad połowa, czyli blisko 475 mln zł mln zł otrzymają tzw. szpitale sieciowe. W Małopolsce jest ich 36. W tej kwocie mieści się zarówno wzrost ryczałtu PSZ, zakresów odrębnego finansowania w umowie PSZ, oraz zwiększenie wartości wszystkich pozostałych umów.

- Pieniądze te są przeznaczone przede wszystkim na realizację obowiązku ustawowego, czyli podniesienie minimalnych wynagrodzeń dla personelu medycznego zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, ale nie tylko. To też dodatkowe fundusze na złagodzenie efektów rosnących kosztów funkcjonowania. Wzmocnione zostały również wyceny świadczeń bardzo istotnych dla będących najbliżej pacjenta szpitali powiatowych, czyli w zakresach chirurgii, interny i położnictwa – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

- Otrzymane środki na drugie półrocze pozwolą na sfinansowanie podwyżek dla pracowników naszego szpitala zgodnie z ich kwalifikacjami – podkreśla Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Gdyby porównać wartość umów na drugie półrocze 2023 r. sprzed i po realizacji rekomendacji AOTMiT w Małopolsce, okazuje się, że średni wzrost wartości wynosi w szpitalach sieciowych ponad 15 proc.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa

Wszystkie aktualności