Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Zapobiegać łatwiej niż leczyć i łatwiej niż dochodzić swoich praw, gdy padniemy ofiarą oszustwa. Dać się nabrać przestępcom nie jest trudno. Zwłaszcza gdy ci, by uwiarygodnić swoje działania, wykorzystują wizerunek instytucji publicznych. Tylko w ostatnim czasie w sieci pojawiły się m.in. fałszywe reklamy z informacją o możliwości otrzymania odszkodowania za szczepienie z logo Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, w rzeczywistości służące do wyłudzania danych do kart płatniczych.
O tym, jak nie dać się nabrać „na wnuczka”, „policjanta” „odszkodowanie za szczepienie” czy „dopłatę do paczki”, będą mówić małopolscy policjanci podczas specjalnych dyżurów w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Pierwszy z nich zaplanowano w najbliższą środę (22 marca) w godz. 12-14. Kolejne odbędą się 21 czerwca, 23 sierpnia i 22 listopada. Spotkanie z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie to okazja, by poznać metody stosowane przez przestępców, skuteczne sposoby profilaktyki i zasady działania, gdy padniemy ofiarą oszustwa.
Jak zwykle, na krakowian odwiedzających salę obsługi klientów będą czekać także doradcy ds. profilaktyki małopolskiego NFZ. Podpowiedzą, z jakich badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia możesz korzystać i jak zmienić nawyki na zdrowsze z pomocą narzędzi przygotowanych przez NFZ – portalu z bezpłatnymi jadłospisami Diety NFZ oraz bezpłatnego programu treningowego „8 Tygodni do Zdrowia”.
Na miejscu wykonasz także bezpłatnie pomiary w kiosku profilaktycznym. Umożliwia on zmierzenie wzrostu, masy ciała, składu ciała, BMI i ciśnienia tętniczego krwi. Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, omówisz z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Przedstawi on zakres norm dla każdego mierzonego elementu.
Każdy, kto odwiedzi kiosk profilaktyczny, otrzyma od nas karnet zdrowia z pieczątką potwierdzającą wizytę. Dla osób regularnie wykonujących pomiary i kontrolujących stan swojego organizmu, przygotowaliśmy specjalne upominki – otrzymasz go po zebranie sześciu pieczątek.
Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa