Dla mediów

Informacje prasowe

Bezpieczne wakacje. Pomoc medyczna na urlopie w kraju i za granicą

26-06-2024
  • Przed nami czas odpoczynku od szkoły i pracy.
  • W wakacyjnych planach nikt nie umieszcza choroby czy urazu, warto jednak wiedzieć, gdzie szukać pomocy, gdy beztroski wypoczynek zakłócą problemy ze zdrowiem.
  • Podczas wycieczek po kraju podstawową pomoc zapewniają przychodnie POZ.
  • Po Europie warto podróżować z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  •  

­- Wakacje to czas upragnionego odpoczynku, na który czekamy cały rok. Czekamy, planujemy i zakładamy, że beztroskiego urlopu nic nam nie zakłóci. Choroba jednak nie wybiera. Przeziębić można się także latem. Nad wodą czy podczas górskich wycieczek łatwo o uraz, oparzenie słoneczne, zatrucie niewłaściwie przechowywanym jedzeniem. Dlatego przed letnim wyjazdem warto sprawdzić, gdzie w razie potrzeby znajdziemy potrzebną pomoc lekarza – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Podczas urlopu poza miejscem zamieszkania chory ma prawo zgłosić się do najbliższej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, by uzyskać pomoc lekarza czy pielęgniarki. POZ zapewnia pomoc od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. Doraźna konsultacja jest możliwa bez składania deklaracji wyboru i zmiany przychodni, z której pacjent korzysta na co dzień.

Po godz. 18 w dni powszednie oraz w soboty, niedziele i święta obowiązki lekarzy rodzinnych przejmują medycy dyżurujący w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pacjent może zgłosić się do dowolnego z nich, nie obowiązuje rejonizacja . Adresy i telefony takich gabinetów w Małopolsce są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia pacjent może zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć. Działają one całodobowo i pomagają osobom w stanach ciężkich - np. ofiarom wypadków, urazów, ciężkich zatruć, osobom z zawałami, udarami, krwawieniem z przewodu pokarmowego czy dróg moczowych. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

Za pilną pomoc medyczną, w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR to: 985 lub 601 100 300.

MojeIKP w telefonie

Przed wyjazdem warto zapisać numery alarmowe w telefonie i zainstalować w nim bezpłatną aplikację mojeIKP. Można ją pobrać na smartphony i tablety. Aplikacja zapewnia dostęp do najważniejszych informacji o naszym zdrowiu – np. dotychczas wystawionych recept. To wiedza bardzo przydatna, gdy chory na urlopie zgłasza się do lekarza, który na co dzień się nim nie opiekuje.

Elementem mojeIKP jest również zakładka „Pierwsza pomoc”. Zawiera ona wskazówki ułatwiające niesienie ratunku ofiarom wypadków komunikacyjnych, udarów czy zawałów.

Za granicę z EKUZ

Ci, którzy letni urlop planują spędzić w Europie, do portfela powinni zapakować wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli mieszkańcy w danym państwie ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci.

W Małopolsce EKUZ można odebrać od ręki w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ w Krakowie (ul. Wadowicka 8W), w delegaturach w Tarnowie, Nowym Targu, Nowym Sączu oraz punktach obsługi klientów w Wadowicach, Brzesku, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Chrzanowie i Suchej Beskidzkiej.

Wniosek o EKUZ można złożyć także listownie, za pośrednictwem platformy ePUAP oraz przez Internetowe Konto Pacjenta. W takim przypadku gotowa karta zostanie wysłana pocztą.

W ub. roku w małopolskim NFZ wydano 181 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dla tych, którzy o EKUZ zapomną, wyjściem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Może go uzyskać osoba ubezpieczona, która przebywa za granicą, potrzebuje pomocy medycznej i musi potwierdzić prawo do niej, by nie ponosić kosztów opieki.

Certyfikat jest wydawany w wyjątkowych okolicznościach – kiedy koniecznie jest podjęcie leczenia. Ma on ograniczony termin ważności – zazwyczaj do okresu korzystania z pomocy.

Wniosek o wydanie certyfikatu można złożyć m.in. za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Znajduje się on w zakładce „Ezdrowie” i następnie „Ubezpieczenia zdrowotne za granicą”. Gotowy dokument w formie cyfrowej jest dostępny w aplikacji.

W mojeIKP można znaleźć również informacje o wydanej EKUZ. Należy jednak pamiętać, że za granicą można posługiwać się – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej – jedynie kartą w formie fizycznej, informacja z aplikacji nie wystarczy.

Aleksandra Kwiecień rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności