Dla mediów

Informacje prasowe

Badaj się i bądź zdrów!

24-07-2021

Pandemia koronawirusa sprawiła, że liczba osób zgłaszających się na profilaktyczne badania diagnostyczne zdecydowanie zmalała. Wczesne wykrycie to zaś klucz do skutecznego leczenia szeregu groźnych chorób cywilizacyjnych. Do „przeglądu” naszych organizmów i aktywnego udziału w programie „Profilaktyka 40 PLUS” zachęcali eksperci podczas pikniku profilaktycznego zorganizowanego przez Małopolski NFZ i Kopalnię Soli „Wieliczka”.

- Polska na tle innych krajów Europy nie wypada dobrze, jeśli chodzi o stosowanie profilaktyki. Mamy w tym zakresie bardzo dużo do nadrobienia. Pandemia spowodowała, że wiele osób odłożyło troskę o swoje zdrowie na czas „po koronawirusie”. Widać to chociażby po zdecydowanie mniejszej liczbie zgłoszeń na badania profilaktyczne w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy. Profilaktyczne badania piersi w 2020 r. wykonało 24 tysiące kobiet mniej niż w 2019 - podkreśla Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Program Profilaktyka 40 PLUS ma pomóc w odbudowie zdrowia Polaków po pandemii, ale też przygotować nas na tego typu wydarzenia w przyszłości – wskazuje.

Rządowy program ruszył 1 lipca. Z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych mogą skorzystać wszyscy Polacy po 40. roku życia. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania (może to potrwać do 48h). Osoby, które nie aktywowały jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić kwestionariusz dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.

- Uzdrowisko Kopalni Soli „Wieliczka” jest jednym z miejsc, gdzie osoba z wystawionym e-skierowaniem może umówić się na wykonanie badań. Przy zgłaszaniu się do punktu pobrań potrzebny jest jedynie dokument tożsamości z numerem PESEL. Regularne wizyty u lekarzy i badania pozwalające wykryć groźne choroby, gdy te nie dają jeszcze niepokojących objawów, to jeden z najważniejszych elementów naszej codziennej troski o zdrowie. Dlatego zależało nam, by mieszkańcom Wieliczki umożliwić aktywny udział w rządowym programie w naszym uzdrowisku– mówi dr Anna Pełkowska, dyrektor ds. medycznych Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”, jednego z realizatorów programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

W skład „Profilaktyki 40 PLUS” wchodzą badania podzielone na pakiety dla kobiet i mężczyzn oraz część wspólną. Obejmują one m.in. badanie PSA w kierunku raka prostaty, morfologię krwi, próby wątrobowe, pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar cholesterolu, pomiar masy ciała czy ocenę miarowości rytmu serca.

- Wiele osób w młodym i średnim wieku zakłada, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego ich jeszcze nie dotyczą. W efekcie nie kontrolują np. poziomu swojego cholesterolu, nie wiedzą jakie mają ciśnienie tętnicze – wskazuje prof. dr hab. med. Jadwiga Nessler, kierownik Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. – Tymczasem nadciśnienie tętnicze nie przez przypadek jest nazywane „cichym zabójcą” – długo może nie dawać żadnych objawów, a nieleczone prowadzić do zawału serca, udaru czy niewydolności serca. Zachęcam więc wszystkich, by nie bagatelizowali regularnych badań i jeśli mają taką możliwość, skorzystali z programu „Profilaktyka 40 PLUS” – dodaje.

Wyniki badań wykonanych w ramach „Profilaktyki 40 PLUS” można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta albo odebrać w placówce przeprowadzającej badania. Skonsultować należy je z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej. Dla ułatwienia, od 1 lipca zostały również zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie kardiologa, neurologa czy ortopedy.

Sobota dla zdrowia

Do aktywnego udziału w programie eksperci zachęcają podczas pikniku profilaktycznego zorganizowanego w sobotę 24 lipca przy Tężni Solankowej Kopalni Soli „Wieliczka” przez Małopolski NFZ. W ramach niego jeszcze do godz. 18 można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o „Profilaktyce 40 PLUS” i wypełnić potrzebną ankietę.

Na miejscu są wykonywane proste badania diagnostyczne – pomiar cukru, cholesterolu, ciśnienia -  uprawnione kobiety w wieku 50-69 lat mogą wykonać mammografię w mammobusie, konsultacji udzielają również lekarze specjaliści – pulmonolog, alergolog, balneolog, diabetolog. Dietetyk obliczy BMI, sprawdzi skład masy ciała i jeśli będzie to konieczne podpowie, jak zmienić złe nawyki żywieniowe, a fizjoterapeuta podpowie, jak zadbać o sprawność ruchową. Chętni mogą odebrać EKUZ i potwierdzić profil zaufany, żeby móc korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

Aleksandra Kwiecień rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności