Dla mediów

Informacje prasowe

24,5 tys. zabiegów usunięcia zaćmy w Małopolsce

14-06-2024
  • W ubiegłym roku małopolskie placówki wykonały 24,5 tys. zabiegów usunięcia zaćmy.
  • To o tysiąc więcej niż w 2022 roku.
  • Z tego rodzaju pomocy okulistów w naszym regionie można skorzystać w 24 placówkach.
  • Średni rzeczywisty czas oczekiwania na zabieg bez pilnego skierowania wynosi obecnie pięć tygodni.

- Operacja usunięcia zaćmy nie jest wprawdzie zabiegiem ratującym życie, ale dla pacjentów, którzy mierzą się z tą chorobą, przede wszystkim seniorów, to szansa na zdecydowaną poprawę jego komfortu. Dlatego też zależy nam, by dostęp do tego rodzaju pomocy był jak najłatwiejszy – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – W ubiegłym roku podpisaliśmy umowy z trzema kolejnymi placówkami wykonującymi takie operacje w Małopolsce. Dzięki konsekwentnemu poszerzaniu ich listy i zniesieniu limitów finansowania, liczba zabiegów rośnie, a pacjenci oczekują na nie zdecydowanie krócej niż jeszcze kilka lat temu – dodaje.

Analiza małopolskiego NFZ pokazuje, że w ub. roku wszystkie małopolskie lecznice wykonały 24,5 tys. zabiegów usunięcia zaćmy. To o tysiąc więcej niż w 2022 roku. Najwięcej pacjentów zoperowano w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie (blisko 3,5 tys.), Oko-Test w Nowym Targu (blisko 2,3 tys.) oraz Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie (1,9 tys.).

Operacyjne leczenie zaćmy oferują w Małopolsce 24 lecznice. Od kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz zdrowia finansuje je bez limitów. Oznacza to, że placówki nie są ograniczone wysokością zawartych umów i otrzymują zapłatę za każdego zoperowanego chorego z kataraktą. Rozwiązanie to pozwoliło na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na tego rodzaju pomoc w naszym regionie.

Obecnie chorzy bez pilnego skierowania są przyjmowani średnio po upływie 36 dni. W 2019 r. czekali na to ponad rok, czyli aż dziesięć razy dłużej. Pacjenci uznani za przypadki pilne są operowani średnio po 16 dniach.

Co więcej, nasze dane pokazują, że w niemal wszystkich placówkach wykonujących takie zabiegi czas oczekiwania nie przekracza trzech miesięcy – niezależnie od rodzaju skierowania. Najszybciej są przyjmowani chorzy w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Oko-Test w Nowym Targu, Nowoczesnym Centrum Medycznym Okoklinik w Chrzanowie oraz Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach – średnio przed upływem dwóch tygodni bez skierowania pilnego.

- Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u seniorów. Nasze społeczeństwo starzeje się, liczba pacjentów z tą chorobą konsekwentnie więc rośnie. Dzięki zmianom w zasadach finansowania, kwalifikacji i organizacji pracy okulistów, udało się jednak wypracować system, który zapewnia potrzebną pomoc bez konieczności długiego oczekiwania. Co warte podkreślenia, zdecydowana większość zabiegów usunięcia zaćmy w małopolskim placówkach odbywa się dziś w tzw. trybie jednodniowym, bardziej komfortowym dla pacjenta, bez konieczności pobytu w szpitalu – dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Na liście pacjentów ze skierowaniem na zabieg zaćmy w trybie stabilnym znajdują się obecnie niespełna 3 tys. Małopolan. Jeszcze w kwietniu 2019 r. lista ta obejmowała blisko 25 tys. mieszkańców naszego regionu.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności