Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego nie traci finansowo w związku zaangażowaniem się w walkę z COVID 19

02-07-2020

W okresie marzec – maj br. do Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego trafiło 36 122 025 zł. Są to pieniądze wynikające ze wszystkich umów z NFZ oraz na zapobieganie i zwalczanie COVID-19.

Dla porównywania kwota przekazana szpitalowi za analogiczny okres w 2019 r. wynosiła 30 723 905 zł, co oznacza, ze Szpital Żeromskiego otrzymał w tym roku o 5,3 mln zł więcej. Mimo spodziewanego w związku z epidemią koronawirusa ograniczenia realizacji świadczeń, szpital nie stracił finansowo.

Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego jest jedną z placówek na terenie województwa małopolskiego bezpośrednio zaangażowanych w zapobieganie i zwalczanie COVID-19. W ramach realizacji świadczeń związanych z COVID-19, a także gotowości do ich wykonywania, szpital – podobniej jak inne placówki ujęte w wykazie Wojewody Małopolskiego otrzymywał i nadal otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie. Do tej pory – zgodnie z obowiązującymi przepisami MOW NFZ przekazał szpitalowi 2 686 762 zł.

Szpital niestety nie dostarczył kolejnych rachunków za realizację świadczeń związanych z COVID-19 w maju, co uniemożliwia MOW NFZ wypłatę kolejnych środków. 

W lipcu odbędzie się kolejna korekta ryczałtów PSZ dla szpitali I i II poziomu systemu zabezpieczenia PSZ. Szpitale sieciowe w całej Polsce otrzymają dodatkowo 302 mln zł. Do Małopolski z tej puli trafiło ponad 26,5 mln zł. W MOW NFZ trwają analizy w zakresie podziału tej kwoty pomiędzy szpitale sieciowe w naszym regionie. Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego na pewno zyska w związku z tym dodatkowe pieniądze.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa
Małopolskiego OW NFZ w Krakowie

Wszystkie aktualności